Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Połączenie kolejowe Jastrzębia Zdroju z Katowicami przez Orzesze

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Plakat
 
Podstawowe zasady profilaktyki koronawirusa.
 

Objawy

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon, są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak można się zakazić?

Wirus przenosi się drogą kropelkową – tak samo jak np. wirus grypy.

Profilaktyka

Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zminimalizowania ryzyka zakażenia:

- unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,

- bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,

- ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu – instrukcja prawidłowego mycia rąk znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2020/02/rece.png,

- unikanie dotykania oczu, nosa i ust (nasze dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem).

Informujemy, że Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek, tj. używanie ich wtedy, gdy obserwujemy u siebie objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewamy u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujemy się osobą z podejrzeniem takiej infekcji.

Pamiętajmy jednak, że stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych ww. środków zapobiegawczych.

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Co zrobić, gdy podejrzewam u siebie objawy choroby COVID-19?

W przypadku uzasadnionych obaw, że mogliśmy zostać zakażeni (np. gdy wróciliśmy do Polski z krajów objętych zwiększonym ryzykiem) – nie kierujmy się do przychodni lekarza rodzinnego, ale skontaktujmy się z telefonicznie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach i po potwierdzeniu przez sanepid zasadności udajmy się do szpitala z oddziałem zakaźnym.

Infolinia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dot. koronawirusa:

539 963 856

606 326 142

606 488 680

(32) 351 23 00

Jednocześnie informujemy, że Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia koronawirusa – pod numerem tel. 800-190-590.

Stosujmy odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakrywajmy usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – a następnie natychmiast wyrzućmy chusteczkę do zamkniętego kosza i umyjmy ręce używając mydła i wody lub jeśli nie mamy do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów.

KOMUNIKAT

z dnia 31.07.2020r.

Burmistrza Miasta Orzesze 

INFORMUJE

o sporządzeniu wykazu szczególnych form udzielania pomocy dla lokalnej społeczności związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19                       oraz o warunkach korzystania z pomocy           

            Na potrzeby zapewnienia ochrony lokalnej społeczności w sytuacji kryzysowej lub możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowej podaję poniżej wykaz szczególnych form udzielania pomocy dla mieszkańców Miasta Orzesze w szczególności dla osób starszych, niepełnosprawnych a także osób objętych kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, które nie mają możliwości zorganizowania jej we własnym zakresie:

a). cykliczna dystrybucja żywności w formie paczek wśród osób, które otrzymają skierowanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, realizowana w ramach Program Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020;

b). zapewnienie i dostarczanie produktów spożywczych;

c). zakup i dostarczanie leków;

d). udzielanie schronienia;

e). pomoc rzeczowa w postaci odzieży;

f). interwencja kryzysowa oraz specjalistyczne poradnictwo psychologiczne;

g). kontakt telefoniczny z osobami objętymi kwarantanną, w celu ustalenia ich aktualnej sytuacji oraz potrzeb;

h). identyfikacja osób po leczeniu szpitalnym wymagających przyznania usług opiekuńczych oraz objęcie tych osób opieką;

i). dostarczanie kubłów na śmieci, środków do dezynfekcji oraz worków na śmieci osobom       z pozytywnym wynikiem na koronawirusa;

j). dezynfekcja przestrzeni publicznych;

k). uruchomienie „Pogotowia zakupowego dla seniorów” i współpraca z wolontariuszami       w tym zakresie;

l). refundacja wydatków związanych z pobieraniem od mieszkańców Gminy Orzesze wymazów do testów na obecność wirusa wywołującego chorobę COVID-19 transport do laboratorium wskazanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Tychach. 

Burmistrz Miasta Orzesze informuje, że warunkiem korzystania z pomocy jest złożenie wniosku przez osobę wymagającą wsparcia lub jej opiekuna prawnego, do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Orzeszu w formie:

- elektronicznej na adres: mops@orzesze.pl lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej – ePUAP: /umorzesze/skrytka

- telefonicznie: 32 22 15 520, 797 843 833.

Banery/Logo