Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Bądź na bieżąco z aktualnościami w mieście.

regulamin
Sieć przyjaźni - debata młodzieży
05.06.2017
Szkoły i przedszkola


Już od dwunastu lat młodzież gimnazjów orzeskich i gimnazjum w Ornontowicach spotyka się w naszej szkole, żeby rozmawiać, dyskutować, wymieniać poglądy na istotne sprawy, które dotykają każdego z nas – dzieci, młodzież i dorosłych.

W tym roku tematem przewodnim debaty, która odbyła się 26 maja, było bezpieczeństwo w sieci. Gośćmi spotkania byli Dariusz Pietrek ze Śląskiego Centrum Profilaktyki, który rozmawiał z uczestnikami o uzależnieniach, w tym uzależnieniach behawioralnych i wskazywał na zagrożenia, jakie niesie za sobą bezrefleksyjne „przebywanie” w sieci”. Potem z młodzieżą spotkali się przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie, asp. sztab Rafał Duda, st.sierż. Artur Ceran oraz nasz dzielnicowy mł. asp. Dawid Baron. Policjanci przedstawili młodzieży problem zagrożeń internetowych w kontekście prawnym.


Po spotkaniu ze specjalistami młodzież udała się na warsztaty prowadzone przez pedagogów. Głównym zadaniem, które otrzymali, było opracowanie map mentalnych dotyczących korzyści oraz zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie z Internetu, komputera
i telefonów komórkowych.

Po warsztatach każda grupa wyznaczyła dwóch przedstawicieli do udziału we właściwej debacie, czyli wymianie argumentów i uzasadnień potwierdzających prezentowane stanowisko – ZA lub PRZECIW Internetowi, komputerom, telefonom komórkowym. Prowadzona debata była emocjonująca, każdy argument jednej ze stron był odrzucany przez kontrargumenty strony przeciwnej. Aktywnie do debaty włączyła się również publiczność. Nikt jednak nie był w stanie przekonać całkowicie drugiej strony
do swoich racji.
Bo przecież tak właśnie jest, że Internet, komputer, telefony komórkowe stały się i na pewno nadal będą nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Ułatwiają, uatrakcyjniają i nieraz pomagają w codziennym funkcjonowaniu, jednak nigdy nie zastąpią drugiego człowieka w kontakcie, rozmowy, bliskości i poczucia, że dla kogoś jest się kimś bardzo ważnym.
 
 
Ilona Czardybon
 
 
 

Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze