Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Bądź na bieżąco z aktualnościami w mieście.

regulamin
Orzeskie Powitanie Lata za nami
26.06.2017
Z miasta


Takich tłumów nasze miasto nie pamięta! Na Orzeskie Powitanie Lata zjechali się goście z bliższej i z dalszej okolicy. Parkingi i miejsca dodatkowo wydzielone na ten dzień pękały w szwach, a rejestracje samochodów zdradzały, że ich pasażerowie przyjechali z bardzo daleka.


W piątek po raz pierwszy świętowaliśmy Orzeskie Powitanie Lata. Pogoda dopisała, a to jeden z najważniejszych elementów udanej zabawy w plenerze. Dmuchańce od momentu ich rozłożenia aż do późnego wieczora były oblegane, bo energia dzieciaków była niezużywalna. Poza dmuchańcami sponsorowanymi przez Mirosława Blaskiego dzieci mogły raczyć się bez ograniczeń watą cukrową, również w prezencie od pana burmistrza. Ale to nie wszystkie atrakcje dla najmłodszych. Harcerze z 2. Szczepu Polana prowadzili animacje, malowali buzie i puszczali ogromne, kolorowe bańki, a balony i miecze świetlne robiły prawdziwą furorę.


Punktualnie o 16.00 ze sceny rozległ się hejnał naszego miasta odegrany przez trębacza, po czym burmistrz Mirosław Blaski uroczyście otworzył Orzeskie Powitanie Lata. Na samym początku podziękował zespołowi Miejskiego Ośrodka Kultury z dyrektor panią Małgorzatą Lorens na czele na zorganizowanie imprezy, do której przygotowania trwały od dłuższego czasu, aby wszystko było zapięte na ostatni guzik. I, jak Państwo już wiedzą, było!


Jak w poprzednich latach na Dniach Orzesza, tak i w tym roku nie mogło zabraknąć występów utalentowanych muzycznie dzieci i młodzieży, które to rozpoczęły część artystyczną festynu. Zaśpiewały dla nas dziewczęta z zespołu Metrum przygotowane przez panią Marię Gawlik, zespół Red Lips działający przy Gimnazjum nr 3 w Gardawicach, którym opiekuje się pani Anna Kamyk, zespoły wokalne z Zespołu Szkół i Gimnazjum nr 2, które również prowadzi pani Kamyk, zespół Wesoła Paka ze szkoły w Zazdrości, którego opiekunem jest pani Bożena Smołka, oraz solistka Maja Rose z SP 4 w Jaśkowicach. Wystąpili również harcerze i zuchy. Na zakończenie gromkimi brawami został nagrodzony występ Czesława Barona z SP 10 z Woszczyc wykonany w gwarze śląskiej.Po występach nadszedł czas na najważniejszy dla wielu moment – wręczenie nagród i wyróżnień. Jako pierwsza została wręczona statuetka „Zasłużony dla Miasta Orzesze”. W tym roku to honorowe wyróżnienie burmistrz nadał panu Tomaszowi Pinkowskiemu, odznaczającemu się wyjątkowym zaangażowaniem na rzecz mieszkańców lokalnej społeczności, a szczególnie potrzebujących i chorych, organizując dla nich m.in. koncerty charytatywne i zbiórki pieniężne.

Potem nadeszła pora na wręczenie nagród w rozgrywkach sportowych przeprowadzonych w ramach Orzeskiego Powitania Lata: turnieju tenisa ziemnego, turnieju piłki nożnej, siatkówki (informacje nt. nagrodzonych po kliknięciu na link).


Podczas festynu odbywała się zbiórka na rzecz chorej Gosi Makosz, którą prowadziło Koło Wolontariatu działające przy SP 6 w Zawiści. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na terapię wzroku i rehabilitację ruchową dziewczynki.


Piątek, 23 czerwca, to dzień, w którym zbiegło się wiele okazji, o których nie można było nie wspomnieć. Po pierwsze, w związku z zakończeniem roku szkolnego, burmistrz Mirosław Blaski podziękował zarówno uczniom, jak i nauczycielom za ciężką pracę i życzył udanego wakacyjnego wypoczynku. Po drugie zaś złożył życzenia wszystkim ojcom, którzy w tym dniu obchodzili swoje święto.


Po uroczystości wręczenia nagród i złożenia gratulacji nadeszła pora na niczym nieograniczoną zabawę muzyczną. Zaczął Top Musix ze swoim liderem – laureatem Tomaszem Pinkowskim w roli głównej. Mogliśmy zasłuchać się w swojskich klimatach muzycznych i dać się porwać do tańca. Po nich wystąpił zespół Sound Machine, który burmistrz Blaski już w zeszłym roku próbował ściągnąć do Orzesza, ale ze względu na napięty grafik nie było to możliwe. W tym roku się jednak udało i było warto! Usłyszeliśmy mistrzowsko wykonane światowe i polskie przeboje przez Jacka Wieczorka i Magdalenę Meisel, z której pozytywna energia aż kipiała ze sceny. Nie sposób było się oprzeć jej nawoływaniom do wspólnego śpiewania. A to był dopiero wstęp do wielkiego show, na które wszyscy czekali.


Tłumy cały czas napływały, a stadion z każdą minutą szczelnie się wypełniał. Takiego tłoku dawno u nas nie było. Ale nie ma się co dziwić, wszyscy chcieli zobaczyć na żywo Zenona Martyniuka. Warto było znieść niewygody i ścisk, bo król disco polo dał koncert, jakiego w Orzeszu zdaje się jeszcze nie było. Rzesza fanów, wspólne śpiewanie i gromkie, nieustające brawa – czegóż chcieć więcej. Atmosfera musiała być wyjątkowa, bo sam Zenon Martyniuk przyznał, że mając taką publiczność, świetnie się mu u nas śpiewało.A jakby tego było mało, w piątek zbiegło się jeszcze jedno święto – urodziny artysty! Tak, Zenon Martyniuk obchodził na Orzeskim Powitaniu Lata swoje 48. urodziny. A skoro urodziny, to nie mogło zabraknąć wspaniałego tortu, kwiatów i wyśpiewanego wspólnie „Sto lat”.

Swoistym podsumowaniem tego wyjątkowego dnia był widowiskowy pokaz laserów, który spektakularnie prezentował się nawet z bardzo dużej odległości.

Orzeskie Powitanie Lata 2017 możemy uznać za wielki sukces, bo nie tylko udało nam się zaprosić wspaniałych artystów i zamówić idealną pogodę, to jeszcze stworzyć świetną atmosferę, co już jest zasługą mieszkańców i gości.

Dziękuję, że byli Państwo razem z nami, organizatorami, bo to z myślą o Was przygotowaliśmy Orzeskie Powitanie Lata. Mam nadzieję, że świetnie się Państwo bawili, owocnie spędzili czas i naładowani pozytywną energią bezpiecznie wrócili do swoich domów. Wierzę, że nowa formuła dnia miasta przyjmie się i będzie kontynuowana w kolejnych latach.

Mirosław Blaski


PODZIĘKOWANIA

Burmistrz Mirosław Blaski gorąco dziękuje wszystkim zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie Orzeskiego Powitania Lata, w tym przede wszystkim pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury, którzy czuwali od początku do samego końca nad sprawnym i zgodnym z planem przebiegiem imprezy. Do jej sukcesu przyczynili się również pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, druhowie z 2. Szczepu Harcerskiego Polana oraz wszystkie służby porządkowe, które stanęły na wysokości zadania, dzięki czemu mogliśmy wszyscy bezpiecznie się bawić.

Jednak nie byłoby możliwe zorganizowanie tak wielkiej imprezy, gdyby nie wsparcie sponsorów, którymi byli: CP Glass SA Oddział Huta Szkła Orzesze, O.K. Bank Spółdzielczy z siedzibą w Knurowie, Fabryka Materacy Janpol, Dax i restauracja Amaro. Burmistrz Mirosław Blaski wszystkim serdecznie dziękuje!
 
Galeria zdjęć TUTAJ

Obszerna galeria oraz wideo na FB Gazety Orzeskiej

fot. Weronika Krzemińska, Gazeta Orzeska

Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze