Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Bądź na bieżąco z aktualnościami w mieście.

regulamin
Godali po śląsku
02.11.2017
Kulturalne


W minionym tygodniu w środę, 25 października, w Zajeździe Kasztelańskim – Domu Śląskiej Kultury odbył się IX Regionalny Konkurs Gwarowy „Godomy po naszymu” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Orzesze.
 
Zajazd Kasztelański – Dom Śląskiej Kultury to miejsce, gdzie propaguje się kulturę naszego regionu, a w szczególności gwarę, tradycję, historię i związaną z nimi kuchnię śląską. Wpisana w działalność Domu Śląskiej Kultury organizacja konkursów i festiwali (również Regionalny Festiwal Piosenki Śląskiej „Orzeszek”) ma na celu także promocję Orzesza wśród jego mieszkańców oraz okolicznych miast.
 
Organizatorem   corocznego   Regionalnego   Konkursu   Gwarowego   „Godomy   po   naszymu” oprócz Zajazdu jest Szkoła Podstawowa nr 10 w Woszczycach.

 
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu mikołowskiego oraz Żor i ma na celu propagowanie i kultywowanie gwary śląskiej, umożliwienie dzieciom i młodzieży prezentowania własnej twórczości oraz popularyzację tematyki regionalnej.

 
W tegorocznej edycji udział wzięło 24 uczestników z powiatu mikołowskiego, których repertuar składał się z utworu poetyckiego lub prozy wykonanych indywidualnie lub w dialogu. Występy oceniało jury w   składzie: Sabina Kierpiec, Ewelina Janczura oraz Ewa Rotter-Płóciennikowa w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII i gimnazja. Przy ocenie brane były pod uwagę między innymi takie kryteria, jak: poprawność gwarowa, interpretacja tekstu (szczególnie tekstów własnych) i ogólny wyraz artystyczny, w tym strój.

 
Burmistrz Mirosław Blaski wraz z organizatorami wręczył wszystkim uczestnikom medale, dyplomy uczestnictwa i nagrody rzeczowe, a laureatom także puchary. Podziękował również nauczycielom - opiekunom, którzy inspirują swoich uczniów i zachęcają do podejmowania artystycznego wysiłku.

Wyniki:

Klasy I-III

I  miejsce Jakub Kurczok SP-5 Orzesze, op. Bożena Smołka

II  miejsce – Weronika Moczek SP-10 Orzesze, op. Alina Niechoj

III miejsce – Laura Suchorska SP-10 Orzesze, op. Teresa Wolnik

Wyróżnienie – Dawid Leśnik SP-8 Orzesze, op. Ilona Nierada

Klasy IV-VI

I miejsce Agata Leśnik SP-8 Orzesze, op. Patrycja Pacha

II miejsce – Tomasz Rożek SP-12 Mikołów, op. Agata Leśkiewicz

III miejsce – Antoni Szczyrba SP-5 Łaziska Górne, op. Monika Szczyrba

Wyróżnienie
– Rafał Ryś SP-2 Orzesze, op. Joanna Orlik-Wypiór
– Agnieszka Tkocz SP-5 Orzesze, op. Katarzyna Spyra

Klasy VII i gimnazja

I miejsce – Michalina Studnik i Szymon Bańczyk SP-3 Orzesze, op. Anna Wiechaj

II miejsce – Leokadia Wieczorek i Kamil Gawlik SP-12 Mikołów, op. Agata Leśkiewicz III miejsce – Weronika Krzykalska SP-12 Mikołów, op. Agata Leśkiewicz

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!


fot. Dom Śląskiej Kultury

Obszerna fotorelacja w GALERII

Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze