Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Bądź na bieżąco z aktualnościami w mieście.

regulamin
Szarotki i Jaśkowiczanie znowu na podium
02.11.2017
Kulturalne


Możemy pochwalić się kolejnymi sukcesami zespołów – Jaśkowiczan i Szarotek – działających przy MOK na Konkursowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Kalendarz obrzędowy”, które zdobyły ex aequo I miejsce. Organizatorami przeglądu, który odbył się 28 października w Miejskim Domu Kultury w Katowicach-Szopienicach, było Śląskie Stowarzyszenie Miłośników Folkloru oraz MDK Szopienice-Giszowiec.

Jaśkowiczanie zaprezentowali po raz pierwszy widowisko oparte na tradycji regionalnej związanej z odpustem parafialnym kościoła pw. św. Jana Chrzciciela – „Jak my się to downiej na nasz łodpust radowali i rychtowali”. W widowisku wykorzystano dekoracje przygotowane przez plastyczkę MOK Jolantę Migułę oraz elementy dekoracyjne przygotowane przez członków zespołu. Scenariusz widowiska przygotowała Maria Gawlik – kierownik artystyczny zespołu. W spektaklu wzięły również udział dzieci z zespołu wokalnego Metrum.
 
Drugi z nagrodzonych zespołów – RZŚ Szarotki – zaprezentował widowisko – „Śląsko Wilijo”, które wiernie odzwierciedla śląskie tradycje. W przygotowanym scenariuszu można znaleźć scenę pokazującą przygotowania do wigilii: „Starka i matka w kuchni przygotowują potrawy i naczynia, śpiewają zwrotkę pastorałki ‘Najświyntszo Paniynka’. W tym czasie wszystkie dzieci wracają zmarznięte do domu ze świecami”.


Celem przeglądu jest konfrontacja dorobku artystycznego zespołów folklorystycznych prezentujących obrzędy doroczne i rodzinne oraz grup artystycznych prezentujących zwyczaje gospodarskie i związane z życiem społecznym, a także popularyzacja folkloru, jego walorów artystycznych i wychowawczych oraz wymiana doświadczeń w zakresie pracy z zespołami regionalnymi.


Widowiska zaprezentowane zostały „po naszymu”, czyli w gwarze śląskiej. Wykorzystano również oryginalne stroje oraz rekwizyty.


fot. Elżbieta Rajman

Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze