Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Elektrosmog
Elektrosmog, nazywany też smogiem elektromagnetycznym, to nieformalne określenie smogu związanego z emisją sztucznego promieniowania elektromagnetycznego (czyli zaburzenia pola elektromagnetycznego) do środowiska.

Określenie to stosowane jest przy omawianiu zanieczyszczenia elektromagnetycznego rozumianego jako występowanie promieniowania elektromagnetycznego o różnej częstotliwości. Występowanie tego promieniowania związane jest z jakimkolwiek napięciem czy przepływem prądu w przypadku urządzeń domowych, źródłami są też telekomunikacyjne stacje nadawcze, linie energetyczne itp.

W związku z tym, że wartości składowej elektrycznej i magnetycznej pola elektromagnetycznego w otoczeniu człowieka zazwyczaj są poniżej kryteriów ustalonych w przepisach i normach, można mówić tu o tle elektromagnetycznym. Używanie urządzeń zasilanych energią elektryczną i emitujących promieniowanie elektromagnetyczne (a co za tym idzie elektrosmog), stało się naturalnym otoczeniem współczesnego, cywilizowanego człowieka.

Apelujemy o zapoznanie się z instrukacjami obsługi urządzeń elektrycznych zwłaszcza tych, które używamy z gospodarstwach domowych.

więcej na ten temat:


https://www.gov.pl/documents/6969991/6972135/Bia%C5%82a_Ksi%C4%99ga_-_Pole_elektromagnetyczne_a_cz%C5%82owiek.pdf/e7539d69-2f0f-4582-5eff-7480b6f36f1b

 

http://www.gios.gov.pl/images/dokumenty/pms/monitoring_pol_elektormagnetycznych/opracowanie_PEM2007.pdf

 

 Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze