Położenie geograficzne
Gmina Orzesze to jedno z piękniejszych miejsc na Górnym Śląsku. Leży na południowej krawędzi Wyżyny Śląskiej, na terenach opadających ze wzniesienia – Góry św. Wawrzyńca – w kierunku doliny cieszyńsko-raciborskiej. Tu ma swe źródło rzeka Bierawka, prawy dopływ Odry, oraz Gostynka – lewobrzeżny dopływ Wisły. Otoczona lasami, z ciekawą rzeźbą powierzchni, z panoramą w kierunku południowym na Beskid Śląski i Bramę Morawską.
Od północy Orzesze graniczy z gminą Ornontowice i miastem Mikołów, od wschodu z miastem Łaziska Górne i gminami Wyry i Kobiór, od południa z miastem Żory i gminą Suszec, od zachodu zaś z gminą Czerwionka-Leszczyny. Powierzchnia wynosi 83,9 km2. Na terenie miasta mieszka ponad 20 tys. osób.
Gmina Orzesze to specyficzne miejsce. Łączy bowiem w sobie typowo miejski charakter centrum z obszarami rolniczymi sołectw o dużych walorach przyrodniczych i rekreacyjnych. Z jednej strony potencjał gospodarczy i spore rezerwy inwestycyjne, z drugiej – przyjazne dla człowieka środowisko.
Najwyższym wzniesieniem jest Góra św. Wawrzyńca (357,2 m n.p.m.), na której znajduje się krajobrazowy park miejski. W pogodne dni ze wzgórza można podziwiać panoramę Beskidów.
![]() Zabytkowy pałac barokowy w Zawiści z I połowy XVIII w. |
Cała uroda i piękno Orzesza polega na jego rozległości i różnorodności, bo obok malowniczych wzgórz porośniętych lasami świerkowymi i bukowymi, rozciągają się tereny równinne: duży kompleks leśny będący przedłużeniem lasów pszczyńskich. Tereny leśne stanowią ok. 52 procent powierzchni gminy. Obecnie na terenie Orzesza znajdują się dwa pomniki przyrody – dąb szypułkowy w Zawiści i wiąz górski przy ulicy św. Wawrzyńca.
![]() Dąb szypułkowy w Zawiści - pomnik przyrody |
Stawy i wody płynące stanowią 10 procent powierzchni miasta. Trzy największe orzeskie stawy tworzące jeden kompleks wodny połączony licznymi groblami, zwany Pasiekami, znajduje się na granicy kilku dzielnic: Orzesza, Zawiści, Zazdrości i Gardawic. Sąsiedztwo lasów i wody stwarza idealne warunki do uprawiania różnych form turystyki i daje możliwość aktywnego wypoczynku.

Kompleks wodny Pasieki |
Obok cennych walorów krajobrazowych i przyrodniczych miasto posiada bogate zaplecze wypoczynkowo-rekreacyjne. Ośrodek wczasowo-szkoleniowy Szybiarz w dzielnicy Woszczyce usytuowany jest nad zbiornikiem wodnym Baron. Posiada bazę noclegową, restaurację, małą plażę, przystań dla kajaków i rowerów wodnych oraz inne sprzęty służące do rekreacji. Stawy i jeziorka leżące pośród łąk i pięknych lasów, w których żyje kilkanaście gatunków ryb, wśród których są szczupaki, okonie i karpie, są niemałą atrakcją dla wędkarzy. Rozległe tereny leśne sprzyjają pieszym wędrówkom i spacerom. Coraz częściej spotyka się osoby uprawiające jogging i nordic walking.

Ośrodek wczasowo-szkoleniowy "Baron" w Woszczycach |
Położenie miasta w rozwiniętym gospodarczo regionie oraz bardzo dogodne położenie w stosunku do ośrodków gospodarczych (Mikołów, Łaziska, Żory, Rybnik) i sieci komunikacynej o znaczeniu regionalnym i krajowym powoduje, że posiada ono ciekawe oferty inwestycyjne.
![]() |
Polecamy
-
Orzesze - Samorządowy Lider Edukacji
-
Miejski Ośrodek Kultury
-
Trasy rowerowe w powiecie mikołowskim
-
Inwestuj w Orzeszu
-
Gazeta Orzeska
-
2 Szczep Harcerski POLANA
-
Lokalna Grupa Działania Ziemia Pszczyńska
-
Mikroporady - Pomoc w zarządzaniu mikro firmą
-
Fundacja Pracownicza PRO-EKO
-
Spacer po powiecie mikołowskim
