Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Połączenie kolejowe Jastrzębia Zdroju z Katowicami przez Orzesze

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody

Aby ustanowić drzewo pomnikiem przyrody, musi ono najpierw spełnić jedno podstawowe kryterium. Obwód takiego drzewa na wysokości 130 cm mierzony od powierzchni ziemi winien wynosić minimum 300 cm.


Uznanie za pomnik przyrody następuje w drodze rozporządzenia wojewody lub uchwały rady miasta, określając tym samym podstawowe informacje na jego temat, takie jak lokalizacja, nazwa, a także ograniczenia i zakazy obowiązujące w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu chronionego.

W przypadku orzeskich pomników przyrody ich ustanowienie nastąpiło poprzez wydanie rozporządzeń Wojewody Śląskiego z dnia 10 listopada 2005 r. (nr 58/5 oraz nr 57/5). Te pojedyncze gatunki mają szczególną wartość przyrodniczą, krajobrazową oraz walory, dzięki którym wyróżniają się spośród innych drzew. Ich ochrona i zachowanie dla przyszłych pokoleń jest wyrazem naszej kultury i dbałości o rodzimą przyrodę.

Z postępowaniem związanym z ochroną i usuwaniem drzew można zapoznać się, klikając w poniższy odnośnik:

Wycinka drzew i krzewów

Na terenie Gminy Orzesze mamy okazję podziwiać dwa pomniki przyrody ożywionej.
 
Dąb szypułkowy

Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) rosnący w sołectwie Zawiść przy drodze wojewódzkiej nr 926. Drzewo cechuje się 400-centymetrowym obwodem pnia mierzonym na wysokości 130 cm od podłoża.
 
Wiąz górski
 

Wiąz górski (Ulmus glabra Huds.) możemy oglądać w centrum miasta, przy ulicy św. Wawrzyńca. Jego obwód na wysokości 130 cm wynosi aż 510 cm, co czyni go najgrubszym drzewem w całej gminie.

Banery/Logo