Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

V Parafialne Spotkania z Kulturą
Już po raz piąty w parafii pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Zawiści zorganizowano Parafialne Spotkania z Kulturą. Jest to impreza  organizowana przez  ks. Proboszcza Edwarda Kopkę i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej dla uczczenia konsekracji kościoła.

W bieżącym roku nasze działanie ukierunkowane było w stronę rodzin zgodnie z obchodzonym w naszej  archidiecezji  Rokiem Rodziny. Dlatego też 26 września zorganizowaliśmy rodzinną wycieczkę do orzeskiej Huty Szkła. Jest to znany i ceniony zakład  nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. Oprowadzający nas po hucie dyr. Krzysztof Czarnacki i Jan Gorgoń opowiadali  i pokazywali,  jak ze szklanych odpadów z domieszką odpowiednich surowców produkuje się butelki i  inne opakowania szklane wchodzące w zakres produkcji tego zakładu. Mieliśmy możność naocznie  przekonać się, ile trudu wymaga najpierw odpowiednia selekcja surowców, a potem, jak po zmieszaniu, podgrzaniu do wymaganej temperatury i uformowaniu na specjalnych tłoczniach, powstają butelki i inne opakowania szklane, które sprzedawane są do różnych odbiorców nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. Jako orzeszanie nie tylko cieszyliśmy się z wysokiego poziomu technicznego tego zakładu, ale również z tego, że wielu ludzi znalazło tam zatrudnienie i pracuje mimo trudnych warunków, by zapewnić swoim rodzinom utrzymanie. Byliśmy pod wielkim wrażeniem nie tylko tego, co zobaczyliśmy, ale również podziwialiśmy wielką wiedzę, osobiste zaangażowanie i życzliwe traktowanie nas przez przewodników.

Następnego dnia, w sobotę 27 września, w naszym kościele gościliśmy zaproszonych przez Akcję Katolicką  znanych i cenionych organizatorów rekolekcji dla małżonków i narzeczonych, państwa Teresę i Eugeniusza  Malickich oraz ks. prałata Stanisława Puchałę. To oni od ponad trzydziestu lat u Ojców Jezuitów w Czechowicach służą swoją wiedzą i dają wskazówki  małżonkom i  kandydatom do małżeństwa jak żyć, by rodzina potrafiła poradzić sobie z różnymi problemami i była szczęśliwa. Zaproszeni  przez nas goście przyjechali, by wygłosić wykład pt. Rodzina – Fundamentem Naszej Wiary. W swoim wystąpieniu państwo Maliccy opowiadali o tym, jak pięknie rozpoczyna się każde małżeństwo a ceremonie ślubne są wielkim przeżyciem, lecz potem często pojawiają się problemy, z którymi małżonkowie muszą sobie radzić, np. choroby, nałogi, bieda, brak miłości, wyjazdy za granicę i wiele różnych czynników godzących w jedność rodziny. Nasi wykładowcy namawiali, by zawsze starać się o porozumienie, a szczera i konkretna rozmowa zawsze może pomóc w rozwiązaniu istniejącego problemu i nawiązaniu kontaktu. Ks. Puchała zachęcał, by często swoje problemy powierzać również Bogu i by nie kończyć dnia nie pojednawszy się ze sobą, a nad naszym gniewem nigdy nie zachodziło słońce. Państwo Teresa i Eugeniusz Maliccy za swoją działalność zostali docenieni i odznaczeni przez arcybiskupa Wiktora Skworca medalem „Lux ex Silesia”. Jest to odznaczenie dla osób, które w swojej działalności wykazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Z ich pomocy skorzystało wiele tysięcy małżeństw oraz narzeczonych z całej Polski i z zagranicy. Zachęcali oni również z towarzyszącym im ks. Puchałą zebranych w kościele słuchaczy do wzięcia udziału w prowadzonych przez nich rekolekcjach. Ich wystąpienie zostało nagrodzone brawami. Z wielką satysfakcją informujemy również, że wśród słuchaczy był prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Ziemi Mikołowskiej pan Adam Lewandowski z małżonką.

Niedziela, 28 września, była kolejnym dniem, w którym realizowany był program Parafialnych Spotkań z Kulturą. Po popołudniowej mszy św. zebrani w kościele ludzie mogli wysłuchać koncertu organowego organisty z bazyliki w Panewnikach Łukasza Kurpasa. Oprócz słuchania muzyki poważnej czołowych europejskich kompozytorów, można było pośpiewać sobie znane pieśni oazowe, które były również w repertuarze zaproszonego do naszej parafii muzyka. W rolę konferansjera wcielił się proboszcz Edward Kopka, który obok zapowiadania utworów granych przez muzyka nawiązywał do czasów budowy i powstawania konsekrowanej pięć lat temu świątyni. Słuchacze wielkimi brawami nagrodzili wspaniałego muzyka.

5 października na zaproszenie proboszcza odpowiedział diecezjalny opiekun Duszpasterstwa Rodzin ks. dr Marian Wandrasz, który w swoich niedzielnych kazaniach nawoływał, by wszyscy członkowie rodzin dbali o dobrą atmosferę w swoim gronie, a obowiązkiem rodziców jest zapewnić prawidłowy rozwój swoich dzieci, w tym również wychowanie w wierze, do czego w dużej mierze przyczynia się wspólna modlitwa i uczestniczenie w nabożeństwach. Przykładem dla nas wszystkich niech będzie Święta Rodzina, która mimo wielu trudności, jakie musiała znosić, była ze sobą zjednoczona i wypełniona miłością. Dziękujemy naszemu proboszczowi Edwardowi Kopce za pomoc w zorganizowaniu Parafialnych Spotkań z Kulturą i aktywne włączenie się  w ich realizację.

Czesław Pryszcz
 
 


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze