Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

„Szarotki” 30 lat na scenie
10 stycznia w sali widowiskowej MOK w Jaśkowicach odbył się jubileusz 30-lecia działalności Regionalnego Zespołu Śpiewaczego „Szarotki” z Mościsk, który działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu. Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Antoniego w Zgoniu, którą odprawił ks. proboszcz Krzysztof Jasek.

Jubileuszowe spotkanie w Jaśkowicach prowadziła Renata Sacha – kierownik artystyczny zespołu. Na jej ręce oraz Edyty Kawlewskiej – akompaniatorki – i Stefanii Blaski – prezes „Szarotek”, goście składali serdeczne gratulacje, komplementując osiągnięcia artystyczne grupy. A te są naprawdę imponujące. Z najważniejszych wymieńmy czołowe lokaty osiągane rokrocznie przez „Szarotki” w najbardziej prestiżowych konkursach pieśni i obrzędów folklorystycznych w naszym regionie. Do nich należą „Wici” odbywające się w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, „Kalendarz Obrzędowy” w Katowicach-Szopienicach, Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Bieruniu i Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos –  Eurofolklor”. Istotnym osiągnięciem zespołu jest także trzykrotny udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
 
Burmistrz Mirosław Blaski gratulując jubileuszu i artystycznych osiągnięć, mówił m.in. –  Bardzo dziękuję, że tak pięknie reprezentujecie nasze miasto i kultywujecie nasze śląskie tradycje. To nasza wspólna radość. Dziękuję za pielęgnowanie tradycji oraz pomnażanie bogactw kultury naszego regionu, za wkład w rozwój życia muzycznego Orzesza oraz jego artystyczną promocję.
Małgorzata Lorens, dyrektor MOK, składając gratulacje mówiła o wyjątkowym zaangażowaniu członków zespołu. – Widać, że kochają to, co robią, i tak było zawsze w całej 30-letniej historii zespołu. Wasza praca to okazja do usłyszenia ludowych pieśni i obrzędów, które ocalacie od zapomnienia, za co wam bardzo dziękujemy.
Życzenia jubileuszowe wraz z gratulacjami składali również m.in.: Jan Mach – przewodniczący Rady Miejskiej, Tadeusz Marszolik – radny powiatowy, Anna Czarnacka w imieniu orzeskiej oświaty, Łucja Hajduk w imieniu orzeskich bibliotek, Witold Żurek prezes chóru „Dzwon”, Maria Gawlik w imieniu RZŚ „Jaśkowiczanie”, Tadeusz Wita – dyr. Ogniska Muzycznego Do Re Mi, Jan Honysz – instruktor zespołu w latach 1987-88, Grażyna Matuszczyk – radna z Mościsk.
 
 
Roman Warzecha, prezes Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr („Szarotki” należały do PZCHiO od 1987r, a teraz do ŚZChiO) składając gratulacje, powiedział, że piękno tego zespołu to także autentyczne śląskie stroje ludowe, w których występuje. – Jestem dumny, że w Orzeszu tak pięknie rozwija się ruch muzyczny – mówił R. Warzecha.
 
Roman Warzecha razem z Benedyktem Oberdą – prezesem mikołowskiego oddziału ŚZChiO – wręczyli odznaczenia najbardziej zasłużonym członkom zespołu. Otrzymali je:
  • Brązowe Odznaki ŚZChiO: Janosz Bartosz i Antoni Miguła,
  • Złote Odznaki ŚZChiO: Antoni Blaski, Urszula Rzepka, Wilhelm Kurpas, Józef Rzepka.
  • Złote z Laurem: Halina Twardoch (skarbnik zespołu), Stefania Blaski (prezes zespołu), Stefania Bończyk (sekretarz zespołu).
  • Złotą z Wieńcem Laurowym: Renata Sacha
Na wniosek mikołowskiego oddz. ŚZChiO zespół „Szarotki” odznaczony został Odznaką Honorową stopnia 2. – Srebrną.
 
 
W drugiej części spotkania zespół zaprezentował się w przedstawieniu jasełkowym – jakże nietypowym, opowiedzianym gwarą, z ciekawymi kostiumami (gratulujemy Stefanii Bończyk stroju harleyowca), pełne śląskiego humoru.
Po jasełkach przyszedł czas dzielenia się opłatkiem i wspólnego kolędowania, które poprowadziła Ksymena Walczak. /I.W./
 
 
Warto dodać, że z okazji jubileuszu została wydana książka „Śląski kalendarz obrzędowy”, której autorem jest Renata Sacha, a opracowaniem zajęła się Edyta Kawlewska – akompaniator „Szarotek”. W książce zawarte są scenariusze inscenizacji obrzędów i zwyczajów regionu pszczyńskiego z repertuaru zespołu. To kolejna już publikacja w dorobku „Szarotek”. /I.W./
 


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze