Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Kościół w Jaśkowicach już poświęcony
W sobotę 17 stycznia, katowicki biskup pomocniczy Marek Szkudło poświęcił odbudowany po pożarze kościół w Jaśkowicach wraz z nowym ołtarzem.

Bp Szkudło przyjechał w zastępstwie metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca, który uczestniczył w podpisywaniu porozumienia górników ze stroną rządową dotyczącego przyszłości Kompanii Węglowej.

- Świątynia jest szczególnym miejscem doświadczania Bożej obecności – mówił biskup.  Przypomniał, że „dom z cegieł” wyrósł z wiary pokoleń, które były przed nami, a dzięki niemu możemy budować żywy Kościół. – Trudna rzeczywistość potrafi scalić każdą wspólnotę, pożar tej świątyni scalił nie tylko was jako parafian, lecz całą naszą archidiecezję – przypomniał i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy jaśkowickiej świątyni. – Dziękujemy tym, którzy żyją nie tylko własnymi sprawami, ale ważne są dla nich sprawy wspólnoty – powiedział.

W wyniku pożaru, który wybuchł 14 stycznia 2013 r., spłonął cały dach i poddasze kościoła, a woda używana w akcji gaśniczej zniszczyła dużą część wyposażenia świątyni.
 
Jaśkowiccy parafianie i proboszcz ks. Ambroży Siemianowski początkowo zdruzgotani skutkami niszczycielskiego żywiołu szybko się otrząsnęli i niemal natychmiast rozpoczęli odbudowę zniszczonego obiektu. Parafia otrzymywała wsparcie duchowe i materialne niemal z całej Polski. W archidiecezji katowickiej przeprowadzono kolektę na rzecz parafii, która przyniosła ponad 800 tys. zł. Koszt trwającego dwa lata remontu kościoła przekroczył milion zł.
 
Wraz z poświęceniem kościoła biskup M. Szkudło poświęcił także odnowiony ołtarz główny. Ma on żywszą kolorystykę niż poprzedni, w którym dominowały kolory niebieski, kremowy i szary. /I.W./
 
 
 


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze