Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Renata Sacha otrzymała odznakę
Renata Sacha - kierownik artystyczny Regionalnego Zespołu Śpiewaczego „Szarotki” z Mościsk otrzymała odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To wysokie odznaczenie jest ukoronowaniem działalności artystycznej Renaty Sachy, a przyznane zostało w roku jubileuszowym zespołu, który w tym roku świętuje 30.lecie pracy artystycznej.

Wręczenia medalu dokonał Burmistrz Miasta Orzesze Mirosław Blaski podczas uroczystego spotkania w Izbie Regionalnej w Mościskach, która jest siedzibą „Szarotek”. Razem z Burmistrzem gratulacje pani Renacie składali Benedykt Oberda – prezes mikołowskiego oddz. Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, radna Grażyna Matuszczyk, a zespół odśpiewał jej gromkie „Sto lat”. Renata Sacha wyraźnie wzruszona tym uhonorowaniem podkreślała, że odznaczenie należy się tak naprawdę całemu zespołowi za długoletnią i chwalebną działalność na rzecz kultywowania śląskiej tradycji i kultury.

Renata Sacha od 30 bez mała lat wyznacza kierunki pracy artystycznej „Szarotek”. Zbiera i spisuje zwyczaje i tradycje ziemi pszczyńskiej, a szczególnie Mościsk, które „Szarotki” prezentują na scenie w postaci pieśni i obrzędów ludowych. Występy zespołu na licznych konkursach i przeglądach były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane. Renata Sacha jest także autorką publikacji „Kalendarz obrzędowy”, która poświęcona jest dawnym, często już zapomnianym śląskim tradycjom i zwyczajom. Renata Sacha jest również współzałożycielką Izby Regionalnej w Mościskach, w której wspólnie z „Szarotkami” organizuje zajęcia z kultury śląskiej.

/I.W./


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze