Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Orzesze jako gród rycerski?
Rozgłos jaki przyniosło Mariuszowi Olesiowi zdobycie tytułu Lidera Województwa Śląskiego 2014 oraz wywalczenie przez juniorów walk rycerskich brązowego medalu Mistrzostw Świata spowodowało, że naszym miastem zainteresowały się media ogólnopolskie, a o Orzeszu zrobiło się głośno.

U podstaw tego pozytywnego zainteresowania są nasi rycerze – ci mali i grupa seniorów do której należy też Oleś, i FC „Niepokorni”, gdzie ta grupa trenuje. Mamy pierwszą w kraju szkółkę rycerską, i seniorów którzy swoje mistrzostwo potwierdzają kolejnymi powołaniami do kadry narodowej. Można powiedzieć, że rycerstwo stało się naszą nową specjalnością, która nie zrodziła się odgórnie, przez jakąś instytucję. Tylko spontanicznie, dzięki grupie zapaleńców, którzy na dodatek zjednują sobie przychylność mieszkańców tym co robią.

Liderem grupy która wyzwala takie pozytywne emocje, wokół którego wszystko się kręci, jest Mariusz Oleś. Ludzie wiedzą ile dobrego robi dla dzieciaków, że jest dla nich autorytetem, widzą w tym uczciwość, zaangażowanie i poświęcenie. Bo nie o pieniądze tu chodzi. FC „Niepokorni” to „hobby” - jak mówi Oleś, do którego raczej dokłada niż na tym zarabia. A ludzie oddają mu to oferując różnorodną pomoc, bez której nie byłoby wyjazdu na mistrzostwa świata, nie byłoby tytułu Lidera – te 16 tysięcy głosów ktoś na Olesia oddał. Ludzie którzy go znają założyli nawet specjalny sztab na czas głosowania i lobowali za jego kandydaturą, widząc sens we wspieraniu właśnie jego osoby. – Serdecznie dziękuję za każdy oddany na mnie głos, za to wielkie zaangażowanie w Internecie, za poparcie jakie okazują mi naprawdę różne osoby. To dodaje skrzydeł i wiary, że to co robię ma jakiś sens – mówi Oleś, do którego podopieczni zwracają się per Olo.

Mariusz Oleś zawsze był pozytywnie zakręcony na punkcie promowania Orzesza, i jak mało kto cieszy się, gdy o nas jest głośno w dobrym tego słowa znaczeniu. – Takie małe miasteczko, a trafia na łamy i anteny ogólnopolskie. Taki mało znany Oleś, a wygrywa z kandydatami z Katowic, Sosnowca czy Bytomia. To najlepiej świadczy jaki w nas jest potencjał, że jak chcemy to robimy dużo fajnych rzeczy – mówi Oleś, i już zapowiada kolejne atrakcje, które znów skupią uwagę na Orzeszu.
Turniej jakiego w Orzeszu jeszcze nie było
- Gdy startowałem w plebiscycie na Lidera obiecałem, że jak go wygram, zrobię w Orzeszu turniej jakiego jeszcze tu nie było. Pod koniec sierpnia robimy w Orzeszu rycerskie indywidualne i drużynowe mistrzostwa Polski juniorów oraz drużynowy turniej rycerski, który nazwiemy „Orzeskim Turniejem Rycerskim” – zapowiada Oleś. I będzie to impreza z rozmachem, o randze międzynarodowej. Przygotowania już idą pełną parą.

Między 21 a 23 sierpnia zjadą do Orzesza znakomici mistrzowie walk rycerskich, by na orzeskiej ziemi w sobotę 22 sierpnia stoczyć turniej drużyn pięcioosobowych. Będą to mistrzowie fechtunku z kraju, ale też zagranicy. Już zapowiedziały się ekipy z Niemiec, Austrii, Czech, kolejne się zgłaszają. Miejscem imprezy będzie stadion miejski przy ul. Bukowina. Szranki czyli rycerski ring stanie na boisku „Sokoła”, a na skarpie obok boiska staną specjalne namioty średniowiecznego miasteczka rycerskiego. Wszyscy uczestnicy turnieju wraz z osobami towarzyszącymi będą w strojach stylizowanych na średniowiecze. Wokół miasteczka rozbiją się kramy rzemieślników produkujących miecze, zbroje i inne akcesoria związane z tym sportem. Dla mieszkańców Orzesza przewidziano zawody sprawnościowe z bardzo cennymi nagrodami, warto już więc zacząć ćwiczyć kondycję. W tym samym dniu przed południem juniorzy rozegrają Mistrzostwa Polski. Zapowiada się więc wspaniałe widowisko, w przygotowanie którego już angażuje się wiele osób. Można powiedzieć, że to impreza szykowana siłami i środkami samych orzeszan, przy niewielkim wsparciu instytucji. Oleś ma nadzieję, że turniej odniesie sukces, i zostanie wpisany do kalendarza imprez sportowych braci rycerskiej, by zawody mogły się odbywać co roku.

A Orzesze już na dobre byłoby kojarzone z rycerstwem. Gród Orzesze? Brzmi pięknie.

/I.W./


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze