Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Zjadą mistrzowie rycerskiego fechtunku. Gród Orzesze zaprasza!
22 sierpnia w Orzeszu odbędzie się impreza jakiej to miasto jeszcze nie przeżywało. Zjadą tu najlepsi zawodnicy sportowych walk rycerskich z kraju i Europy, zarówno juniorzy jak i utytułowani seniorzy. A samo miasto za sprawą tej imprezy i jej niecodziennej oprawy zamieni się w gród Orzesze. Warto tu być, by choć na chwilę poczuć klimat średniowiecznego miasteczka i usłyszeć szczęk oręża. Tego dnia w Orzeszu rozegrane zostaną I Otwarte Mistrzostwa Polski Juniorów w sportowych walkach rycerskich oraz I Orzeski Turniej Rycerski.

Olo z Niepokornych
Tę imprezę zaplanowaną z niezwykłym rozmachem i dbałością o historyczne ale też sportowe szczegóły, wymyślił Mariusz Oleś „Olo”, właściciel i trener Fight Clubu „Niepokorni” z Orzesza. Będzie to jego podziękowanie dla orzeszan za poparcie jakiego udzielili mu w plebiscycie „Lider Roku 2014”, którego organizatorem był Dziennik Zachodni. – Gdy startowałem w plebiscycie obiecałem że jak go wygram, zrobię w Orzeszu turniej jakiego tu jeszcze nie było. I słowa dotrzymam – zapewnia.

Turniej jakiego jeszcze nie było
Między 21 a 23 sierpnia orzeską ziemią zawładnie brać rycerska, a będą to mistrzowie fechtunku z kraju i zagranicy. W sobotę 22 sierpnia staną w szrankach czyli na rycerskim ringu na stadionie „Sokoła” przy ul. Bukowina, i zmierzą się w walkach bohurtowych drużyn pięcioosobowych.
Najpierw jednak, przed południem, głos należał będzie do młodych adeptów rycerskiego rzemiosła, którzy walczyć będą na I Otwartych Mistrzostwach Polski Juniorów. Orzesze wystawi tu reprezentację liczącą ok. 20 osób.

Po przerwie technicznej rozpocznie się I Orzeski Turniej Rycerski. Otworzy go barwny korowód drużyn biorących udział w zawodach, na czele każdej będą maszerowali chorążowie dzierżąc w dłoniach wielkie chorągwie. Swój udział w zawodach potwierdziło już 12 ekip, w tym 5 międzynarodowych.

Turniej i jego oprawa będą niezwykle widowiskowe, dlatego warto wybrać się w tym czasie do Orzesza. Na stadionie rozbije się średniowieczne miasteczko rycerskie, a wszyscy jego mieszkańcy, zarówno zawodnicy i osoby towarzyszące ubrani będą w stroje stylizowane na epokę. Ogłoszony zostanie konkurs na najlepszy strój czternasto i piętnastowieczny, z cennymi nagrodami ufundowanymi przez orzeskich przedsiębiorców, a będą to torebka Pierre Cardin, zestawy kosmetyków i bony do salonów fryzjerskich.

Staną tu liczne kramy najlepszych krajowych rzemieślników produkujących rycerskie akcesoria z bronią, zbrojami, a nawet z rycerską kuchnią. Atrakcją będą też stoiska rycerskie dla dzieci ze strzelaniem z łuku, rzutem włócznią, i pojedynkami na miecze. Oczywiście z użyciem broni bezpiecznej.

Niezwykle cenne będą też nagrody dla najlepszych zawodników. Wygrana dla pierwszych trzech drużyn turnieju wyniesie 5 tys. zł do podziału. Najlepszy junior otrzyma replikę broni czternastowiecznej, a to bardzo wartościowy prezent.

To tylko nieliczne atrakcje turnieju, będzie się działo o wiele więcej. Rycerze zaczną zjeżdżać do Orzesza w przeddzień zawodów, a opuszczą go w niedzielę. Nim wyjadą na stadionie „Sokoła” odbędą trening przed kolejnymi występami, co również będzie widowiskowe.

Przygotowania do zawodów idą pełną parą, w czym organizatora wspomaga wielu orzeszan. Mariusz Oleś chce domknąć wszystko na ostatni guzik, by pokazać swoje miasto z jak najlepszej strony. - Chcemy pokazać widowisko jakiego w Orzeszu jeszcze nie było. Mam nadzieję że wszystko się uda, że turniej odniesie sukces, i zostanie wpisany już na stałe do kalendarza imprez sportowych rycerskiej braci – mówi Oleś.

Nie pozostaje nic innego jak życzyć spełnienia tych marzeń i zaprosić wszystkich na rycerski bój do Orzesza.


  
                                                                                                                                                        

/I.W./


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze