Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Gmina oczyści strategiczne rowy melioracyjne
Mamy w Orzeszu takie miejsca, gdzie w okresie wzmożonych opadów deszczu dochodzi do cyklicznych, uciążliwych dla mieszkańców podtopień. Woda opadowa, nie znajdując naturalnego ujścia, zalewa podwórka, wdziera się do piwnic, rozlewa się po łąkach i polach, niszcząc uprawy. Powodem tego stanu najczęściej są niedrożne rowy melioracyjne, których zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru wody do naturalnych zbiorników.
Przyczyn niedrożności może być kilka – rowy przez niefrasobliwość zostały zasypane, mogą być niewłaściwie konserwowane albo w ogóle nikt ich nie czyści.

Mimo iż prawo wyraźnie nakłada na właścicieli gruntów, po których biegnie rów, obowiązek ich utrzymywania. Ale różnie z tym bywa. Są i takie przypadki, że rów biegnie przez grunty należące do kilku właścicieli, którymi mogą być gmina, Skarb Państwa i osoby prywatne. Wystarczy, że jeden z nich nie zadba o swój odcinek, by cały rów stracił drożność. Gmina, gdyby chciała ulżyć zalewanym mieszkańcom, to i tak nie może przejąć na siebie remontowania i czyszczenia rowów niebędących na jej gruntach, bo nie pozwala na to prawo. A jednak znaleziono sposób, jak rozwiązać tę patową sytuację, bo problem z podtopieniami jest u nas naprawdę poważny.

– Opracowano w urzędzie miejskim mapę strategicznych rowów melioracyjnych, czyli takich, które bezwzględnie muszą być drożne, a więc regularnie czyszczone, bo odbierają wodę z dużych obszarów. Część z nich jest na gruntach prywatnych, więc gmina nie może ich remontować. Wymyśliliśmy jednak sposób, jak to obejść. Na czas czyszczenia właściciel przekazuje rów nieodpłatnie na rzecz gminy, a po zakończeniu prac wraca on z powrotem do niego. Ale dotyczy to tylko rowów strategicznych – wyjaśnia burmistrz Mirosław Blaski.

Na razie jest to program pilotażowy. Jeśli się sprawdzi, od nowego roku gmina będzie mogła z publicznych środków czyścić rowy strategiczne także te na prywatnych gruntach.

Wykaz rowów melioracyjnych zakwalifikowanych jako strategiczne dostępny jest w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Szkód Górniczych w Urzędzie Miejskim w Orzeszu.


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze