Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Walczymy o czyste powietrze
Problem smogu dotyka coraz więcej miast, w tym również okoliczne, takie jak Żory czy Rybnik. Burmistrz Orzesza Mirosław Blaski zaproponował wdrożenie rozwiązania, które od lat świetnie sprawdza się w zachodniej Europie. Chodzi o kaucjonowanie opakowań PET. Petycja w tej sprawie trafiła m.in. do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ministra Środowiska Jana Szyszki i posłanki Izabeli Kloc oraz Związku Gmin i Powiatów Województwa Śląskiego.

Są kraje europejskie, gdzie po wypiciu napoju z plastikowej butelki nie opłaca się jej wyrzucać. W każdym większym sklepie stoją specjalne automaty, do których można włożyć niepotrzebne butelki i odebrać za nie pieniądze. – To bardzo rozsądne rozwiązanie i zainspirowało mnie do przeniesienia tego pomysłu na nasz grunt. Myślę, że skutecznie może zmotywować do sortowania śmieci – powiedział burmistrz Mirosław Blaski. – W naszym mieście zdecydowana większość tworzyw sztucznych to butelki PET. Wprawdzie system odbioru segregowanych odpadów w Orzeszu bardzo dobrze funkcjonuje, każdy mieszkaniec ma możliwość oddania dowolnej ilości plastików, ale można by go jeszcze bardziej usprawnić, wprowadzając zmiany w przepisach. Gdyby butelki można było oddawać w sklepach, mniej mielibyśmy śmieci jako gmina. Zupełnie inny problem, dla mnie skandaliczny, to fakt, że są osoby, które palą plastiki w piecach węglowych. Mam takie zgłoszenia od mieszkańców i to jest zachowanie niedopuszczalne. Paląc śmieci w domach, trują siebie, swoich najbliższych i całe otoczenie. Tego typu sytuacje należy zgłaszać Straży Miejskiej.

Pomysł burmistrza Blaskiego poparli m.in. starosta mikołowski i rybnicki, a także włodarze okolicznych miast i gmin: Mikołowa, Łazisk Górnych, Rybnika, Żor, Ornontowic, Wyr, Kobióra, Czerwionki-Leszczyn, Świerklan, Suszca oraz Pawłowic.
 


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze