Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Obchody 50-lecia Szkoły Podstawowej w Zgoniu
Przez ostatnie pół wieku w Szkole Podstawowej nr 9 im. Władysława Broniewskiego w Orzeszu-Zgoniu przekazywano wiedzę, naukę i wartości moralne tysiącom jej wychowanków. 10 czerwca z okazji 50-lecia istnienia szkoły przyszła pora na huczne uroczystości.

Jubileuszowe obchody rozpoczął uroczysty orszak spod budynku szkoły do kościoła, któremu przewodniczyła Zakładowa Orkiestra Dęta Elektrowni Łaziska. W orszaku nie zabrakło grona pedagogicznego, zaproszonych gości i władz miasta, w tym burmistrza Mirosława Blaskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Jan Macha. W kościele czekali także byli dyrektorzy i nauczyciele szkoły. Uroczystą mszę świętą uświetnił swoim występem chórek dzieci pod opieką Joanny Bortlik ze Stowarzyszenia „Razem = Łatwiej”. Po części sakralnej uroczystość ponownie pod wodzą orszaku przeniosła się do sali gimnastycznej szkoły, gdzie na zaproszonych gości czekały przedszkolaki i uczniowie, ze specjalnie przygotowanym na tę okazję programem artystycznym. Najpierw jednak odbyło się uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego, po czym głos zabrała dyrektor Jolanta Trybus. Powitała ona zaproszonych gości, w tym m.in. Dariusza Domańskiego – wicekuratora śląskiej oświaty, oraz przywołała kilka wspomnień z historii szkoły, które w wielkim skrócie opisały ostatnie 50 lat jej działalności. Nie zabrakło również podziękowań dla dyrektorów, pedagogów, pracowników, absolwentów, uczniów szkoły oraz ich rodziców. Szczególnie zasłużone dla placówki osoby otrzymały specjalnie pisemne podziękowanie oraz czerwoną różę. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: obecny burmistrz Mirosław Blaski, były burmistrz Andrzej Szafraniec, radna Zgonia Grażyna Bortlik i Prezes Stowarzyszenia „Razem = Łatwiej” Alina Mzyk.

Jak to na każdych urodzinach bywa, był również czas na życzenia i prezenty od zaproszonych gości, którzy kolejno składali je na ręce Pani dyrektor. Wśród przemawiających znaleźli się m.in.: Maria Jeziorska – przewodnicząca rady rodziców, wspomniany wcześniej Dariusz Domański, kurator śląskiej oświaty Urszula Bauer, burmistrz Mirosław Blaski, dyrektor MOSiR z Łazisk Górnych Tadeusz Marszolik, delegacja z Miejskiego Zespołu Oświaty w Orzeszu oraz występująca w tym dniu w kilku rolach Grażyna Bortlik.

Po tej uroczystej i niewątpliwie wzruszającej części przyszedł czas na rozrywkę, którą na najwyższym poziomie zapewnił program artystyczny dzieci i młodzieży ze Zgonia. Rozpoczął go występ przedszkolaków, przebranych za „żywą” kolorową lokomotywę. Tuż po nich uczniowie wygłosili specjalnie przerobiony na okoliczność jubileuszu wiersz Juliana Tuwima Lokomotywa. Po recytacji przyszła pora na pokazy taneczne. Scenę po raz kolejny przejęły przedszkolaki, wykonując energiczny rock & rolowy taniec, przez co szkoła zmieniała jak w Czterech porach roku Vivaldiego. Następnie odczytany został jeden z wierszy patrona szkoły Władysława Broniewskiego, a także zaśpiewane przez uczniów piosenki Marka Grechuty, zespołu ABBA i Maryli Rodowicz. Tuż po nich miało miejsce autorskie wystąpienie pt. „Przepis na formowanie ucznia”, w którym młodzi wykonawcy w oryginalny sposób przedstawili, jak szkoła wygląda obecnie. Część artystyczną zakończył występ członków wspomnianego wcześniej Stowarzyszenia „Razem = Łatwiej”, w którym oprócz piosenek przedstawiono scenki szkolne „z życia wzięte”.

Wysoki poziom przedstawienia doceniła dyrektor Jolanta Trybus, która szczerze pogratulowała występującym oraz podziękowała za zaangażowanie wszystkim pracownikom szkoły, radzie rodziców, sponsorom i orkiestrze dętej. Następnie gości zaproszono na poczęstunek, w którym główną rolę odegrał jubileuszowy tort. Każdy obecny na obchodach 50-lecia szkoły mógł także wpisać się do pamiątkowej księgi gości.Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze