Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Orzeszanie śpiewają po śląsku
Jak co roku w wielu regionach naszego województwa odbywały się przesłuchania dzieci, młodzieży i dorosłych do przeglądu piosenki „Śląskie Śpiewanie”. Jurorzy przesłuchali ponad 2 tys. wykonawców, natomiast do ścisłego finału, który odbył się 8 czerwca w Koszęcinie, zakwalifikowało się około 700 uczestników. Wśród utalentowanych muzycznie finalistów znaleźli się również orzeszanie. O tym, jak przebiegał finał oraz jak poradzili sobie nasi orzescy reprezentanci, opowiedziały nam Maria Gawlik i Justyna Sosna.

Przesłuchania zespołów, duetów i solistów odbywały się jednocześnie w trzech różnych częściach koszęcińskiego zamku. Jurorzy oceniali możliwości i umiejętności wokalne uczestników, emisję głosu, intonację, interpretację wokalno-sceniczną, akompaniament, dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych i autentyczność stroju regionalnego. Wykonawcy zobowiązani byli do zaprezentowania śląskich pieśni ludowych i tańców swojego regionu. Cały festiwalowy dzień dla orzeskich artystów był bardzo intensywny, pełen emocji i wrażeń, a na koniec zaowocował zaszczytnymi osiągnięciami.

Spośród orzeskich zespołów jako pierwszy zaprezentował się Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaśkowiczanie” pod kierunkiem Marii Gawlik, który wykonał wiązankę pieśni weselnych z towarzyszeniem kapeli w składzie: skrzypce – Rozemarie Kaczmarczyk, akordeon – Maria Gawlik oraz trąbka – Michał Gawlik. Partie solowe Pana Młodego wykonał Jan Szczęsny, natomiast Pani Młodej – Klaudia Tkocz. Artyści z Jaśkowic zachwycili jurorów pięknym śpiewem, oryginalnym doborem repertuaru, autentycznym strojem Pary Młodej, warsztatem wykonawczym i ogólnym wrażeniem artystycznym. Wymienione wyżej walory zadecydowały o tym, że „Jaśkowiczanie” znaleźli się w grupie najlepszych zespołów w kategorii dorosłych i zdobyli zaszczytne III miejsce. Kolejny sukces odnieśli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Mościskach oraz Szkoły Podstawowej nr 9 w Zgoniu, wspólnie tworzące zespół wokalny „Wesołe Nutki”, pod kierunkiem Justyny Sosny. Dzieci ubrane w dawne roboczo-chłopskie stroje, w rękach trzymające snopy zboża i narzędzia do pracy w polu, z wiązanką pieśni żniwnych na ustach, przeniosły jurorów i słuchaczy w urokliwy klimat dawnej śląskiej wsi i realia ciężkiej pracy żniwiarzy. Ich śpiewom towarzyszył akompaniament skrzypiec i akordeonu. Oryginalność repertuaru, dobór stroju i poziom artystyczny zespołu zaowocowały zajęciem drugiego miejsca. Uwieńczeniem tego sukcesu był przeprowadzony wywiad z kierownikiem zespołu dla Telewizji TVS z Katowic i nagranie krótkiego filmiku podsumowującego tegoroczny przegląd. Na tym jednak nie koniec. Kolejnymi osiągnięciami orzeskich wykonawców były I miejsce w kategorii solistów, wyśpiewane przez uczennicę Julię Burzyńską ze SP 9 w Zgoniu, oraz III miejsce w tej samej kategorii, zdobyte przez Aleksandrę Kłakus również z SP 9. Obie solistki miały również zaszczyt wystąpić podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Chorzowskim Centrum Kultury, która odbyła się 15 czerwca.

Wszystkim orzeskim uczestnikom XXIII Regionalnego Przeglądu Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza serdecznie gratulujemy. Bardzo cieszy fakt, iż podtrzymywanie dawnych tradycji, pieśni i zwyczajów naszego regionu jest w Orzeszu żywe i – co ważniejsze – międzypokoleniowe.


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze