Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Toporem i mieczem
W ostatnią sobotę sierpnia Orzesze zamieniło się w średniowieczne pole bitwy. No może nie całe, lecz uzbrojonych po przyłbice rycerzy nie brakowało na terenie stadionu MKS Sokół Orzesze. Wszystko za sprawą II Międzynarodowego Orzeskiego Turnieju Walk Rycerskich oraz II Mistrzostw Polski Walk Rycerskich Juniorów, zorganizowanych przez lidera „Niepokornych” Mariusza Olesia.

W tym niecodziennym wydarzeniu wzięli udział rycerze z Ukrainy, Czech, Słowacji i Polski, w tym mistrzowie naszego kraju i członkowie kadry narodowej. Wszystkich zawodników oficjalnie powitali burmistrz Orzesza Mirosław Blaski oraz wicestarosta powiatu mikołowskiego Marek Szafraniec. Punktualnie o godzinie 12.00 swoje widowiskowe zmagania rozpoczęli juniorzy. Formuła tych walk polegała na starciach dwojga zawodników. Do rywalizacji przystąpiło dwadzieścioro dziewięcioro zawodników w pięciu kategoriach wiekowych. Po długich i ciężkich bojach pierwsze miejsca w swoich kategoriach zdobyli:

● kat. 6–7 lat: Sebastian Słupik – Niepokorni Orzesze Bartex
●kat. 10–11 lat: Kacper Sonek – Niepokorni Orzesze Bartex
●kat. 12–14 lat: Paweł Spendel – Niepokorni Orzesze Bartex
● kat. 15–17 lat (dziewczyny): Wiktoria Oleś – Niepokorni Orzesze Bartex
● kat. 15–17 lat (chłopcy): Jakub Spendel – Niepokorni Orzesze Bartex

Tuż po walkach niezwykle rycerskich „młodzików” odbyła się prezentacja drużyn II Międzynarodowego Orzeskiego Turnieju Walk Rycerskich. Tutaj formuła walk była nieco inna, gdyż w szranki stawały drużyny złożone z ośmiu zawodników (pięciu na polu bitwy oraz trzech rezerwowych). Bez wątpienia ta część imprezy była najbardziej widowiskowa i wśród licznie zgromadzonej publiczności wzbudziła najwięcej emocji. Po wielu spektakularnych walkach, obfitujących w ataki rodem z najlepszego kina akcji, na podium stanęły drużyny:

1. Dies Irae – Polska
2. Troll Praha – Czechy
3. MFC Vysocina – Czechy
Drużyna Orzesze „Niepokorni” Bartex wygrała wszystkie starcia w grupie, a w końcowej klasyfikacji zajęła czwarte miejsce spośród ośmiu drużyn – serdecznie gratulujemy! Niestety trzeba wspomnieć, że sam Mariusz Oleś nie mógł uczestniczyć w walkach z powodu kontuzji.  

Przyciągające wielu widzów rycerskie zmagania nie były jednak jedyną atrakcją dnia. Organizatorzy zadbali o to, by każdy odwiedzający stadion mógł znaleźć coś dla siebie. Najmłodsi mieli okazję do zabawy z animatorami (malowanie twarzy, bańki mydlane i balonowe zwierzątka), jak i skorzystania z bezpłatnej rozrywki w dmuchanym zamku, zjeżdżalni i basenie. Do dyspozycji głodnych atrakcji widzów było również szerokie zaplecze gastronomiczne. Każdy z odwiedzających mógł nabyć liczne pamiątki w postaci kubków, koszulek, breloków i wielu innych nie tylko średniowiecznych gadżetów. Na zakończenie jury pod przewodnictwem burmistrza Mirosława Blaskiego wyłoniło laureatów w konkursie na najlepsze średniowieczne stroje. Kolejnych rycerzy w Orzeszu mamy nadzieję zobaczyć już za rok.


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze