Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Ćwiczenia strażaków w terenie
W pierwszym dniu października woszczyckie lasy posłużyły za naturalny teren ćwiczebny dla 12 zastępów OSP, wśród których znalazły się jednostki z centrum, Jaśkowic, Woszczyc, Zgonia, Gardawic, Łazisk Górnych i Średnich oraz Ornontowic. Łącznie w strażackich ćwiczeniach brało udział 78 ratowników. Organizatorami tego bojowego zadania byli przedstawiciele Zarządu Miejskiego ZOSP RP w Orzeszu: prezes dh Jan Mach oraz komendant dh Joanna Kociubińska, a także druhowie z OSP Woszczyce. Wśród gości obserwujących zmagania strażaków nie zabrakło m.in. burmistrza naszego miasta Mirosława Blaskiego oraz prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Mikołowie dh. Sławomira Bijaka.
 
Ćwiczenia zaczęły się już rano, gdy po godzinie 8.00 spod strażnicy OSP Woszczyce wyruszyły wozy strażackie. Całość ćwiczebnego personelu została podzielona na cztery plutony gaśnicze, a zagrożeniem był pożar lasu. Wśród działań nie brakowało udrożnień dróg dojazdowych, przecinki powalonych drzew i zwisających konarów, tworzenia prądów gaśniczych, wykonania linii zasilającej i finalnego gaszenia pożaru. Warto dodać, że założony cel ćwiczeń został osiągnięty, a wszyscy biorący w nich udział spisali się na medal.
 
W trakcie akcji panowała miła, aczkolwiek pełna mobilizacji atmosfera. Po jej zakończeniu uczestnicy spotkali się w ośrodku wypoczynkowo-rekreacyjnym Baron, gdzie czekał na nich tak potrzebny w tym dniu posiłek regeneracyjny. Szczególne podziękowania za organizację tego nietuzinkowego wydarzenia należą się komendant Joannie Kociubińskiej, bez zaangażowania której przeprowadzenie ćwiczeń nie byłoby możliwe.


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze