Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Orzescy uczniowie na Euroweek
„Polacy nie gęsi i swój język mają”, jednak w dzisiejszych czasach znajomość co najmniej jednego języka obcego to szczególnie dla ludzi młodych podstawa. Podstawa, ale i zarazem szansa na lepszą pracę, łatwą komunikację podczas zagranicznych wyjazdów i szeroko pojęty rozwój osobisty. Może właśnie dlatego orzescy uczniowie tak chętnie wzięli udział w corocznym programie Euroweek. A co to takiego? Euroweek jest dedykowanym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie społeczeństwa dzisiejszej Europy. Zajęcia najczęściej prowadzone są w języku angielskim i przybierają różne formy: od interaktywnych warsztatów, poprzez gry symulacyjne, na praktycznych ćwiczeniach prowadzonych przez szkoleniowców Europejskiego Forum Młodzieży (EFM) kończąc. Uczestnictwo w programie daje szansę poznania i akceptacji różnorodności kulturowej oraz rozbudzenia zainteresowania światem. Jest to również doskonała okazja do przełamania barier językowych i podszlifowania umiejętności komunikacyjnych. Jak zatem wyglądały tegoroczne obozy Euroweek z udziałem naszej orzeskiej młodzieży?

Gimnazjum nr 1
W dniach 7-11 września uczniowie Gimnazjum nr 1 wzięli udział w warsztatach Euroweek – Szkoła Liderów, na które wyjechali do miejscowości Długopole-Zdrój.Uczestnicy mieli możliwość odbycia szkoleń z zakresu organizacji konferencji prasowej, leadership (przewodzenia), pracy i motywacji w grupie, prowadzenia negocjacji, autoprezentacji, debaty, roli w grupie, szoku kulturowego oraz dyskusji w grupie. Dodatkowo każdy zainteresowany miał okazję uczestniczyć w wielu ciekawych prezentacjach przedstawiających kraj pochodzenia licznych wolontariuszy. Dzięki temu orzeska młodzież bliżej poznała europejskie kraje, ich tradycję, historię i podstawowe zwroty grzecznościowe. Wszystkie warsztaty i prezentacje prowadzone były w języku angielskim, co niewątpliwie pozwoliło podnieść sprawność językową. Poza intensywną pracą na zajęciach, młodzież mogła pozwolić sobie na chwilę oddechu. Uwieńczeniem kilkudniowego szkolenia było wręczenie uczestnikom certyfikatów, a następnie wspólna ewaluacja warsztatów. Dla Gimnazjum nr 1 był to pierwszy udział w tym projekcie, jednak, sądząc po pełnych entuzjazmu reakcjach uczestników, z pewnością nie ostatni.


Szkoła Podstawowa nr 2
Dla uczniów SP 2 obóz Euroweek – Szkoła Liderów to nie pierwszyzna. W tym roku bowiem mieli przyjemność uczestniczyć w nim po raz drugi. Tegoroczny wyjazd odbył się w dniach 11–15 września wraz z zaprzyjaźnioną grupą z Gaszowic i miał miejsce w malowniczej miejscowości Międzygórze. Program zajęć obejmował prezentacje krajów Unii Europejskiej, a dodatkowo jego uczestnicy wirtualnie zwiedzali Meksyk, Tahiti, Filipiny czy Azerbejdżan, poznając tradycje oraz kultury tych państw. Dzięki temu doświadczeniu młodzież w przystępny sposób uczyła się tolerancji i szacunku, podnosząc jednocześnie swoje umiejętności językowe. Po każdym dniu nauki był czas na odpoczynek i relaks. Ogólne wrażenia uczestników były niesamowite, a najlepszym tego dowodem okazały się wzruszające chwile pożegnania z wolontariuszami i zaprzyjaźnionymi uczniami z Gaszowic. Opiekunkami podczas obozu były Katarzyna Gorzawska i Katarzyna Tracz.
.


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze