Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Warsztaty pokazowe Szarotek
Aktywnie działający od 1985 roku przy orzeskim MOK-u Regionalny Zespół Śpiewaczy Szarotki znany jest mieszkańcom naszego miasta (i nie tylko) z perfekcyjnego wykonywania tradycyjnych pieśni ludowych, pieśni kościelnych oraz przedstawień licznych śląskich obrzędów wpisanych w kalendarz życia wiejskiego. Powyższa działalność bez wątpienia pozwala Szarotkom godnie i dumnie reprezentować nasze miasto. Ostatnim tego przykładem było zajęcie pierwszego miejsca podczas XXI Konkursowego Przeglądu Zespołów Regionalnych „Kalendarz Obrzędowy w Katowicach.

Jednak aktywność kulturalna Szarotek to nie wszystko. Panie stanowiące zespół to osoby pełne pasji, którą dzielą się z najmłodszymi mieszkańcami Orzesza. Dlatego też same chętnie organizują warsztaty pokazowe dla maluchów, jakich w ostatnim czasie odbyło się wiele. Co więc trzeba zrobić, by poznać i doświadczyć magii wiejskich zwyczajów z dawnych lat? Sposoby są na to dwa: odwiedzić Izbę Regionalną w Mościskach lub zaprosić Szarotki do siebie.

Z tego pierwszego rozwiązania orzeskie przedszkolaki skorzystały ostatnio dwukrotnie. 14 października magiczną Izbę Regionalną odwiedziły dzieci, które wzięły udział w warsztatach prezentujących nieco zapomniany sposób na kiszenie najsmaczniejszej na Śląsku kapusty. Najpierw najmłodsi poznali przepis, tak by później samodzielnie zetrzeć kapustę, po czym udeptać ją w specjalnie do tego przygotowanym dużym, glinianym naczyniu. Z kolei 18 października odwiedziła Szarotki liczna, bo 45-osobowa, grupa przedszkolaków z Zazdrości. Została ona podzielona na dwie mniejsze: pierwsza zaczęła zwiedzać Izbę, a druga w tym czasie poznawała nowe zastosowanie ziemniaka jako pieczątki. Dzieci dowiedziały się, jak kiedyś wyglądało codzienne życie ich przodków, ich narzędzia i maszyny oraz czynności domowe i gospodarskie. Ciekawe tego „przenoszącego w dawne czasy” miejsca chętnie słuchały o dawnych sposobach wyrabiania najprostszych produktów (m.in. chleba, masła, sera czy śmietany). W tym dniu nauczyły się więc wielu interesujących rzeczy. Na koniec wizyty mali goście posilili się świeżo upieczonym plackiem z dyni.

Każda z opisanych powyżej wizyt w Izbie Regionalnej z pewnością na długo zapadnie w pamięć młodego pokolenia. Cieszy również fakt, że już w grudniu Szarotki zorganizują kolejne warsztaty, których motywem przewodnim będzie pieczenie pierników oraz tworzenie ozdób i stroików świątecznych.
 


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze