Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Placówki oświatowe przygotowane na nowy rok szkolny
Tegoroczny pierwszy szkolny dzwonek rozpoczął nie tylko nowy rok szkolny, ale również reformę oświaty. Rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów – nastolatkowie, którzy mieli rozpocząć naukę w pierwszej klasie na tym szczeblu edukacji, trafili do klasy siódmej szkoły podstawowej. Zmiany te wymagały od naszych lokalnych władz odpowiedniego przygotowania szkolnych placówek – dotychczasowe gimnazja przekształcono w szkoły podstawowe z oddziałami gimnazjalnymi.

Wykorzystując wakacyjną przerwę, we wszystkich orzeskich szkołach i przedszkolach przeprowadzono liczne remonty i inwestycje mające na celu nie tylko dostosowanie do reformy, ale też stworzenie uczniom dogodnych warunków do nauki. Przygotowano aż sto dodatkowych miejsc w przedszkolach, utworzono pracownie naukowe, a także wybudowano nowe place zabaw i boiska sportowe.

Odnowiony korytarz w SP 8 w Mościskach


Szkoły podstawowe
W SP 1 (Zespół Szkół) całkowicie odnowiono dwie sale lekcyjne, sanitariaty, szatnie oraz boczny korytarz i klatkę schodową. Renowacji poddano również parkiety w dwóch salach lekcyjnych oraz korytarze na piętrze i holu głównym (wraz z cyklinowaniem schodów wewnętrznych). Podczas wakacji przy tej placówce wykonano również nowy plac zabaw, który mieszkańcy wybrali w ramach tegorocznego funduszu obywatelskiego. W SP 3 w Zawadzie (przekształconej z Gimnazjum nr 2) oprócz bieżących napraw instalacji wodociągowej oraz pokrycia dachu wraz z orynnowaniem, wyremontowano trzy sale lekcyjne, sanitariaty, świetlicę oraz sekretariat i gabinet dyrektora. Gimnazjum w Gardawicach przekształcono w Szkołę Podstawową nr 7, a wśród najważniejszych remontów tej placówki należy wymienić remont trzech sal lekcyjnych i sanitariatów. Przypomnijmy, że w tym roku gardawicka szkoła wzbogaciła się także o nowoczesną pracownię ekologiczną z pełnym wyposażeniem. Orzeska „dwójka” ma odnowione dwie sale lekcyjne, a jaśkowicka „czwórka” nową, dużą kuchnię z jadalnią. W Zazdrości wykonano remont sali lekcyjnej oraz dwóch sal zabaw w oddziale przedszkolnym, natomiast wokół SP 9 w Zgoniu i SP 10 w Woszczycach wyremontowano ogrodzenia budynków szkoły. Ponadto w woszczyckiej placówce powstał nowy oddział przedszkolny wraz z sanitariatami. Trwają jeszcze prace związane z przeszkleniem świetlicy szkolnej oraz remontem wejścia do budynku szkoły w Zawiści.

Przedszkola
Spośród najważniejszych remontów w przedszkolach, spore zmiany zaszły w „Orzeszkowych Brzdącach”, gdzie powstał nowy oddział przedszkolny, a wraz z nim kolorowa sala zabaw wraz z sanitariatami, gabinet logopedy i zmywalnia. Z kolei w Przedszkolu nr 3 wykonano prace remontowe kuchni oraz parkietów w dwóch salach zabaw, a w „szóstce” wyremontowano pomieszczenia, które od tej pory będą służyć jako dwa nowe oddziały przedszkolne (dwie sale zabaw, pokój nauczycielski, sekretariat, gabinet dyrektora, szatnia oraz jadalnia). Ostatnią z większych przedszkolnych inwestycji był zakup mebli dla nowego oddziału przedszkolnego w Gardawicach.


Nowa sala w przedszkolu nr 6 w Zawiści

Nowy oddział przedszkolny w SP 10 w Woszczycach

Oddział przedszkolny w przedszkolu nr 7 w Gardawicach

Odnowiona sala przedszkolna w Zawiści

Podsumowując oświatowe inwestycje, warto dodać, że Miasto pozyskało znaczne dotacje ze środków unijnych w wysokości ponad 2 mln zł na dodatkowe zajęcia w szkołach i przedszkolach oraz na utworzenie nowych pracowni matematycznych i fizyczno-chemicznych.

Uważam, że orzeska oświata jest bardzo dobrze przygotowana do nowego roku szkolnego. Reformując nasz system edukacji, wybraliśmy wariant najbardziej przyjazny dla uczniów, umożliwiając rodzicom indywidualny wybór miejsca kształcenia dla swoich pociech. To, że była to decyzja optymalna, potwierdziły podziękowania rodziców za profesjonalizm i szybkość działania, dlatego zamierzamy powtórzyć ten scenariusz w kolejnym etapie reformy dla uczniów, którzy pójdą do szkoły od września 2018 roku – powiedział burmistrz Blaski, puentując zmiany w orzeskiej oświacie.
 


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze