Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Podsumowanie ubiegłego roku i plany na 2018 r. – rozmowa z burmistrzem
Weronika Krzemińska: Niedawno powitaliśmy nowy, 2018 rok, wróćmy jednak na chwilę do tego ubiegłego. Czy to był dla Orzesza dobry rok?
Mirosław Blaski:
Ubiegły rok można śmiało w Orzeszu określić rokiem oświaty. Jednym z większych wyzwań była narzucona samorządom reforma tego systemu, która – przy licznych konsultacjach z rodzicami uczniów i przedszkolaków – od początku do końca została przeprowadzona bardzo sprawnie. W okresie wakacyjnym wyremontowana i doposażona została większość placówek szkolnych i przedszkolnych, na które przeznaczyliśmy aż 1,2 mln zł, natomiast pierwszego września do użytku oddaliśmy nowoczesne, bardzo dobrze wyposażone przedszkole w Mościskach. Potwierdzeniem dobrej pracy całej orzeskiej społeczności oświatowej był przyznany w grudniu już po raz piąty tytuł Samorządowego Lidera Edukacji.
Tematem, na który od początku swojej kadencji kładę szczególny nacisk, są także remonty dróg. Od trzech lat cyklicznie zwiększamy środki na remonty dróg w naszym mieście. W tym roku na ten cel przeznaczona została rekordowa kwota 4,2 mln zł.
Nie zapominam również o szeroko pojętym sporcie, którym Orzesze żyje praktycznie od zawsze. W 2017 r. łączna kwota dotacji, którą udzieliliśmy organizacjom działającym na terenie naszej gminy, m.in. w dziedzinie piłki nożnej, tenisa stołowego, sztuk walki czy siatkówki, to prawie 120 tys. zł. Jednak samo wsparcie finansowe to nie wszystko, potrzebne są jeszcze nowoczesne obiekty. W tym celu w ubiegłym roku otworzono pierwszy w mieście skatepark oraz kilka nowoczesnych boisk wielofunkcyjnych. Z chęcią obejmowałem również honorowy patronat nad wieloma wydarzeniami sportowymi, których w naszym mieście nigdy nie brakowało.
Wspominając poprzedni, rok nie można również zapomnieć o największym w historii naszego miasta festynie. Na Orzeskim Powitaniu Lata z gwiazdą wieczoru Zenonem Martyniukiem bawiło się blisko 10 tys. osób! W 2017 r. Orzesze obchodziło również 55. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji moją inicjatywą było zagospodarowanie przestrzeni przy rondzie św. Wawrzyńca, gdzie powstał skwer. Wszystkie powyższe działania zrealizowaliśmy bez zaciągania planowanego kredytu oraz przy jednoczesnym oddłużaniu miasta. Odpowiadając więc na pani pytanie: 2017 rok był w mojej ocenie dla Orzesza bardzo udany, a będzie jeszcze lepiej!

Weronika Krzemińska: Czego zatem możemy się spodziewać w tym roku?
Mirosław Blaski: Moim priorytetem w tym roku jest rozpoczęcie budowy nowej, ekologicznej oczyszczalni ścieków w Zawiści. Realizacja tego zadania pozwoli wreszcie na uporządkowanie gospodarki ściekowej, która jest bolączką naszego miasta. Ukończenie tej inwestycji da nam również zielone światło na budowę kanalizacji sanitarnej w kolejnych rejonach miasta (Jaśkowice, Zawada).
Z pozostałych mniejszych, aczkolwiek nie mniej potrzebnych inwestycji, w bieżącym roku zakończy się budowa domu komunalnego przy ul. Ulbrycha (20 nowych mieszkań) oraz pierwszego w Orzeszu miejskiego żłobka przy ul. Mlecznej w Gardawicach. Cieszę się szczególnie z realizacji tego ostatniego zadania, gdyż stanowiło ono jedną z moich przedwyborczych obietnic. Udało nam się także uregulować zawiłe kwestie prawne dotyczące własności części terenu cmentarza komunalnego i przystąpiliśmy już do porządkowania i renowacji tego miejsca. Docierają do nas również informacje od mieszkańców, związane z kłopotliwym dojazdem do obecnego PSZOK-u, dlatego jeszcze w tym roku planujemy przeniesienie punktu zbiórki odpadów na ul. Mikołowską, gdzie będzie więcej miejsca i nie powinno być żadnych problemów logistycznych. W sferze działań kulturalnych planowane jest połączenie Miejskiego Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wskutek tego powołana zostanie nowa, wspólna jednostka – Miejskie Centrum Kultury i Czytelnictwa. Rozwiązanie to, przy wykorzystaniu zasobów MBP, ułatwi rozszerzenie działalności kulturalnej MOK-u również na nasze sołectwa.
Wielokrotnie powtarzałem, że poza stanem naszych dróg, leży mi na sercu również uporządkowanie rynku (skweru przed Domem Towarowym). Mam już kilka pomysłów na zagospodarowanie tej części miasta, ale po cichu liczę na współpracę z mieszkańcami w tym zakresie. Może uda się wypracować wspólny projekt przy okazji realizacji funduszu 50 tys. zł dla centrum na ten rok? Tego dowiemy się już wiosną, gdy mieszkańcy zagłosują, na co przeznaczyć publiczne pieniądze.
Mam zatem głęboką nadzieję, że dla orzeszan 2018 rok będzie kolejnym z rzędu pomyślnym okresem w historii naszego miasta. Tego Państwu i sobie życzę.


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze