Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Czym oddychamy?
W drugiej połowie stycznia na budynku urzędu miejskiego zainstalowano czujnik pomiaru jakości powietrza, dzięki któremu każdy mieszkaniec może sprawdzić aktualny stan zanieczyszczeń w naszej gminie.

Aby przekonać się, czy bieżąca aura sprzyja spacerom oraz aktywności na świeżym powietrzu, wystarczy wejść na stronę internetową www.map.airly.eu/pl lub pobrać bezpłatną aplikację Airly na smartfon.

Sensor jakości powietrza mierzy poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę, ciśnienie oraz wilgotność powietrza. Efektem pomiarów jest aktualizowana w czasie rzeczywistym mapa online na stronie www.map.airly.eu/pl lub w bezpłatnej aplikacji Airly na telefon. Poziom zanieczyszczenia jest określany w skali od bardzo niskiego (kolor zielony) do ekstremalnego (kolor czerwony). Z 24-godzinnej analizy jakości powietrza w Orzeszu wynika, że największy poziom zanieczyszczeń odnotowuje się u nas w godzinach 18.00–21.00, czyli w czasie, gdy najwięcej palimy w piecach c.o.

A skoro mowa o paleniu, to warto przypomnieć, że w ramach zapisów ustawy antysmogowej, które weszły w życie z dniem 1 września 2017 r., w domowych paleniskach nie można używać takich materiałów jak węgiel brunatny, muły i flotokoncentraty oraz biomasa stała o wilgotności powyżej 20 proc. Przechodząc, czy też przejeżdżając ulicami naszego miasta, nierzadko można jednak zauważyć, że z kominów wydobywa się ciemny, gęsty dym… Czy mieszkańcy nadal palą niedozwolonymi materiałami? Na to pytanie odpowiedziała nam komendant Straży Miejskiej Barbara Pietniakowska, która analizując raporty z interwencji kontrolnych, zdecydowanie stwierdziła, że przyczyną podejrzanego ciemnego dymu wydobywającego się z kominów najczęściej jest niewłaściwy sposób palenia (od dołu) właściwym paliwem.
 
Więc jak należy palić, by nie „kopcić”?
Z pomocą w zakresie edukacji, jak prawidłowo palić w piecach, przychodzą nam inicjatywy przeprowadzane przez samych mieszkańców. W ubiegłym roku między innymi Rada Sołecka oraz strażacy z OSP Zawiść w ramach akcji „Nie truj sąsiada” wielokrotnie wykonywali prezentacje prawidłowego, ekologicznego sposobu palenia. Pamiętajmy więc o poprawnych technikach, dbając nie tylko o nasze zdrowie, ale i o domowy budżet, bo przecież przy tym sposobie palenia będziemy mieć w domu zauważalnie cieplej za te same pieniądze.

www.czysteogrzewanie.plPolecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze