Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Są ekrany na ul. Centralnej – jest ciszej i bezpieczniej
Zakończyła się budowa ekranów akustycznych przy DK81 w Zawiści. Bariery dźwiękoszczelne postawiono na niespełna kilometrowym odcinku, od skrzyżowania z ul. Mikołowską w kierunku Łazisk Górnych. Dzięki nim zmniejszy się odczuwalność hałasu w domach położonych wzdłuż „wiślanki”.

W ramach inwestycji stworzono także drogę wewnętrzną, kanalizację deszczową, przebudowano sieć teletechniczną, energetyczną i wodociągową oraz zlikwidowano rów drogowy. Temat ten przewijał się w naszym sołectwie już od ponad 10 lat, od kiedy to mieszkańcy ul. Centralnej zaczęli zgłaszać swoje uwagi związane z hałasem i niebezpieczeństwem wynikającym z coraz to większego natężenia ruchu na dwupasmówce. Zdecydowana większość mieszkańców była za budową zabezpieczeń przeciwhałasowych. Wielokrotne rozmowy burmistrza z dyrektorem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zakończyły się sukcesem i inwestycję rozpoczęto w ubiegłym roku. Cieszę się, że podczas wielokrotnych rozmów w GDDKiA udało nam się wynegocjować zmiany w projekcie, dzięki którym ekrany przy posesjach są przezroczyste (a nie zabudowane), zostało zamknięte Zacisze (pierwotnie miał tam być wyjazd) i wybudowano nową, bezpieczną drogę wewnętrzną przy ul. Centralnej oraz nową nitkę kanalizacji deszczowej. Zjazdy do posesji stały się bezpieczne i ograniczono uciążliwy hałas – mówi zadowolony z realizacji tej inwestycji radny Zawiści Damian Kiecka. Jak to jednak przy tego typu zadaniach bywa, mamy kilka zastrzeżeń, w szczególności dotyczących wjazdu i wyjazdu z ul. Centralnej, ale wszystkie nasze uwagi są na bieżąco zgłaszane i rozpatrywane przez GDDKiA – dodaje.

Mieszkańcy ul. Centralnej doceniają fakt, że przed swoimi posesjami mają wreszcie bezpieczną drogę. Pan Krzysztof, który mieszka w pierwszej linii zabudowy ul. Centralnej, zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci: – Nie ma już ryzyka, że bawiące się na zewnątrz dziecko wybiegnie na ruchliwą ulicę, wprost pod koła rozpędzonego samochodu. W końcu możemy też swobodnie wyjechać z pociechami na wycieczkę rowerową. Radny Kiecka zasygnalizował również, że na wniosek mieszkańców miasto będzie dążyć do umieszczenia na drodze wewnętrznej progu zwalniającego, aby ograniczyć prędkość samochodów zjeżdżających z dwupasmówki.


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze