Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Rozbudowa sieci gazowej w kolejnych częściach miasta
Zainteresowanie mieszkańców przyłączeniem do sieci gazowej stale wzrasta. To ekologiczne i coraz bardziej opłacalne źródło ciepła przekonuje orzeszan do zmiany sposobu ogrzewania. Tym bardziej, że na wymianę starego kotła węglowego na gazowy można uzyskać dofinansowanie z budżetu Miasta.

Gazyfikacja do tej pory
Przypomnijmy, że do tej pory w Orzeszu zgazyfikowana jest tylko część śródmieścia, jednak działania poczynione w zakresie rozbudowy sieci ciepłowniczej przez burmistrza i poszczególnych sołtysów zaczynają przynosić efekty. Po tegorocznych spotkaniach w Zawiści aktualnie dla tej części miasta opracowywana jest koncepcja gazyfikacji. Chęć przyłączenia do sieci wyraziła również spora część mieszkańców Zawady i Zgonia. Obecnie gazyfikacja tych terenów jest na etapie szacowania przez PSG opłacalności inwestycji.

We wrześniu br. odbyły się dwa kolejne spotkania ws. gazyfikacji. Tym razem w Jaśkowicach i centrum. Na każdym z nich przedstawiciel Polskiej Spółki Gazownictwa przedstawił mieszkańcom proces inwestycyjny, przybliżył koszty oraz terminy związane z rozbudową sieci gazowej. W Jaśkowicach gazociąg źródłowy znajduje się przy ul. Marksa, a dla ulic Słowiańskiej, Stuska, 1-go Maja, Ramży i Korczaka zatwierdzona jest już koncepcja gazyfikacji. Z kolei w centrum rozbudowa sieci jest już projektowana od ul. Rybnickiej (za przejazdem kolejowym) do ul. Żorskiej. Kolejne ulice, zarówno w centrum jak i Jaśkowicach, będą podłączane do sieci w zależności od zainteresowania (opłacalności inwestycji).

Wszystko w rękach mieszkańców
Podczas spotkań ekspert PSG Mirosław Bartkowiak jasno zaznaczył, że rozbudowa sieci musi być dla spółki opłacalna. Oznacza to, że proces ten jest uzależniony od zainteresowania mieszkańców i liczby złożonych przez nich wniosków o wydanie warunków przyłączeniowych (wniosek o warunki nie jest prawnie wiążącym dokumentem, stanowi jedynie rozeznanie jakie jest zainteresowanie - dokumentem wiążącym będzie umowa). Druki wniosków rozdawane były podczas każdego spotkania oraz są dostępne na stronie www. psgaz.pl. Każdy zainteresowany przyłączem mieszkaniec Orzesza może pobrać i złożyć wniosek (osobiście lub przesłać pocztą) w Gazowni w Rybniku przy ul. Chrobrego 39, 44-200 Rybnik, tel. 32 422 34 19.

Po rozbudowie sieci gazowej w Zawiści i Zawadzie możliwa będzie gazyfikacja kolejnych sołectw - Gardawic, Zazdrości, Woszczyc i Mościsk.


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze