Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Nie bój się ratować życia – w Zawiści jest ogólnodostępny defibrylator
W tym roku nasze Miasto pozyskało z Funduszu Sprawiedliwości nowoczesne, ogólnodostępne defibrylatory AED, które w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia (głównej przyczyny zgonów w Polsce) ratują ludzkie życie. Jedno z tych urządzeń, dzięki inicjatywie OSP Zawiść, jest ogólnodostępne i mieści się w obrębie kościoła w Zawiści.

W bieżącym roku Urząd Miasta pozyskał z Funduszu Sprawiedliwości nowoczesne defibrylatory AED. Dzięki inicjatywie OSP Zawiść jedno z tych urządzeń, jest ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców, umieszczone na zewnętrznej ścianie budynku przedszkola w Zawiści (przy ul. Mikołowskiej).AED to defibrylatory zautomatyzowane, samodzielnie analizujące rytm pracy serca. Urządzenie podpowiada (głosem i grafiką), co należy zrobić, żeby podjąć działania adekwatne do stanu pacjenta. Aby poprawnie wykonać defibrylację przy użyciu AED wystarczą tylko dwie czynności – należy otworzyć urządzenie i prawidłowo przykleić elektrody. Kiedy nie zachodzi potrzeba użycia defibrylatora, AED nie włączy się, więc nie musimy się obawiać, że zostanie niewłaściwie użyty – wyjaśnia prezes OSP Zawiść, Stanisław Dworczyk. Urządzenie może obsłużyć nawet całkowicie nieprzygotowany do tego człowiek. Jest w 100% bezpieczne i krok po kroku poprowadzi potencjalnego ratownika przez proces defibrylacji. Mimo tego, w najbliższym czasie w planach mamy również przeprowadzenie szkoleń dla mieszkańców z obsługi defibrylatora oraz na temat Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej, by nikt nie bał się ratować ludzkiego życia – dodaje naczelnik OSP Zawiść, Damian Kiecka.

Uroczyste przekazanie defibrylatora do użytku publicznego odbyło się 1 października br. w urzędzie miejskim. Przekazujący na ręce przedstawicieli OSP Zawiść sprzęt burmistrz wyraził nadzieję, że defibrylator nie będzie często wykorzystywany, a w sytuacjach, gdy będzie to już niezbędne, właściwie spełni swoją rolę ratując to co najcenniejsze - życie naszych mieszkańców. Swoje wsparcie w tym projekcie przekazał również radny powiatowy Józef Mrowiec, który odpowiedział na potrzebę inicjatorów i zasponsorował zakup specjalistycznej szafki zewnętrznej, w której umieszczony jest defibrylator.


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze