Poleć ten artykuł znajomemu
Czcionka
A A A
Kontrast

Biało-czerwone Orzesze na 100-lecie niepodległej Polski
Wyjątkowy jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uroczyście obchodzono w całym kraju. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu MOK-u oraz lokalnych społeczności, również w naszej małej ojczyźnie – Orzeszu, na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy mogliśmy uczestniczyć w wielu różnorodnych wydarzeniach patriotycznych, takich jak ciekawe spacery historyczne, terenowe gry miejskie, czy wystawy poświęcone historii Polski. W październiku i listopadzie odbyły się kolejne uroczystości związane z tym ważnym dla nas Polaków jubileuszem. Oto niektóre z nich:

Spacerowali „Pod niemiecką okupacją”
13 października odbył się IV Orzeski Spacer Historycznyzorganizowany przez MOK. Miłośnicy historii, pod przewodnictwem historyka Przemysława Mycielskiego, odwiedzili m.in.cmentarz na Górce św. Wawrzyńca, pomnik mieszkańców Orzesza pomordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz obelisk upamiętniający orzeszan zamordowanych przez niemieckiego i sowieckiego okupanta. Opowiedziano także historię kilku mieszkańców naszego miasta zamordowanych za swoją konspiracyjną działalność, a całe wydarzenie zakończyła prelekcja, którą poprowadził dr Grzegorz Bębnik.

Koncert Orkiestry Kameralnej Artis
20 października goście zgromadzeni w sali widowiskowej w Jaśkowicach mogli usłyszeć i wspólnie z artystami zaśpiewać najpiękniejsze pieśni żołnierskie i patriotyczne. W programie zabrzmiały utwory opracowane przez Jean Claude'a Hauptmanna oraz polskich kompozytorów, takie jak „O mój rozmarynie”, „Legiony” czy „Szara piechota”. Można było również posłuchać utworów muzyki poważnej oraz filmowej, np. walca z filmu „Noce i dnie” oraz muzyki do filmu „Ziemia Obiecana”. Na scenie wystąpiło czterdziestu wykonawców, a wśród nich utalentowana mieszkanka Orzesza, wiolonczelistka Justyna Akdemir.

„Do hymnu!” SP 3 w ogólnopolskim konkursie
10 października wszyscy uczniowie SP 3 z Zawady (jako jedynej zakwalifikowanej szkoły w powiecie mikołowskim) wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Do hymnu!” zorganizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Podczas przesłuchania uczniowie „trójki” z wielką powagą i zaangażowaniem odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego, swoimi strojami tworząc efektowną biało-czerwoną flagę. W konkursie wzięło udział 300 szkół z całej Polski, a werdykt 11-osobowego jury zostanie ogłoszony na początku grudnia. Do kolejnego etapu dostanie się po pięć szkół z każdego województwa. Trzymamy kciuki za naszą „trójkę”!

Miejskie obchody 11 listopada
Miejskie obchody upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Orzeszu. Po mszy przedstawiciele władz miasta, harcerze z 2. Szczepu Harcerskiego „Polana”, poczty sztandarowe, dyrektorzy i pracownicy oświaty i kultury, uczniowie oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy zgromadzili się na skwerze przy rondzie św. Wawrzyńca. Tam z inicjatywy ks. prałata Stanisława Puchały uroczyście zasadzono jeden ze stu śląskich dębów poświęconych przez Papieża Franciszka. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem przy kościele pw. św. Wawrzyńca upamiętniającym Mieszkańców Orzesza, którzy walczyli oraz polegli w obronie Ojczyzny w Powstaniach Śląskich, na frontach II wojny światowej, ofiary Tragedii Górnośląskiej oraz represjonowanych w okresie powojennym, a także pod Pomnikiem Poległych na Pasternioku.

Niepodległa do hymnu!
Z inicjatywy byłego radnego Eugeniusza Buchalika, 11 listopada orzeszanie licznie zebrali się na skwerze przed Domem Towarowym, by w samo południe, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!” odśpiewać hymn narodowy. We wspólnym śpiewaniu uczestniczyli m.in. burmistrz Mirosław Blaski, radni miejscy i powiatowi, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Henryk Reske, dyrektorzy szkół i przedszkoli, harcerze, strażacy i licznie zgromadzeni mieszkańcy w różnym wieku. Szacuje się, że łącznie w centrum miasta zebrało się około dwustu mieszkańców. To imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że pomysł zorganizowania tej spontanicznej akcji w Orzeszu zrodził się dopiero późnym wieczorem w przededniu wydarzenia. Nagranie z tego wydarzenia można obejrzeć na naszym profilu na Facebooku.

Obchody niepodległościowe w placówkach oświatowych
Podobnie jak w całym mieście, przy okazji jubileuszowych obchodów również w orzeskich szkołach i przedszkolach postawiono na różnorodność. Uroczyste apele, wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych, recytacje wierszy, czy też rozdawanie mieszkańcom biało-czerwonych kotylionów stanowiły kolejną ważną cegiełkę w celebrowaniu tej ważnej rocznicy.


Polecamy


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014 Urząd Miasta Orzesze