Mieszkańcy mogą sprawdzić informacje o wstrząsach górniczych na obszarze działania kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Na stronie internetowej spółki znajduje się specjalna mapa. W kopalniach PGG S.A. uruchomiono też całodobowe infolinie, na których telefonicznie można zgłosić zaobserwowane skutki drgań gruntu.
Na stronie internetowej PGG S.A. (w "Strefie korporacyjnej", w zakładce "Pozostała działalność") funkcjonuje specjalny geoportal wstrząsów górniczych , który uruchomiono z myślą o mieszkańcach i urzędnikach samorządowych. Na mapach (do wyboru wersja topograficzna lub ortofotomapa) prezentowane są (w granicach miast, gmin, powiatów i działek ewidencyjnych) zasięgi złóż węgla kamiennego i aktualnych terenów górniczych PGG S.A. Na mapach naniesiono też rozmieszczenie stanowisk pomiarowych w kopalniach i w Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej, które rejestrują na bieżąco parametry drgań gruntu.
Mapy przede wszystkim pokazują lokalizację ognisk (epicentrów) wstrząsów o energii powyżej 105 J, które wystąpiły w wyniku działalności kopalń PGG S.A. w okresie ostatnich 30 dni. Gdy najedziemy kursorem na symbol epicentrum, ukażą się podstawowe dane o wstrząsie: nazwa kopalni, data i godzina rejestracji wstrząsu, wstępnie oszacowana energia oraz raport, zawierający dodatkowo współrzędne, a także parametry ze stanowisk pomiarowych, które pozwalają zaklasyfikować dany wstrząs do określonego stopnia w Górniczej Skali Intensywności Sejsmicznej GSIS-2017.
Dla wybranego stanowiska pomiarowego znajdziemy natomiast zestawienie wstrząsów i parametrów zarejestrowanych tam drgań za ostatnich 12 miesięcy. Zestawienie rozwiniemy wskazując kursorem symbol stanowiska pomiarowego.
Dane o wstrząsie górniczym zamieszczane są na geoportalu PGG S.A. niezwłocznie po dokonaniu weryfikacji jego parametrów przez kopalnianą stację tąpań. Aktualizacja danych następuje co najmniej raz w ciągu doby. Z geoportalu PGG S.A. można przejść bezpośrednio do strony internetowej Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej (zarządza nią Główny Instytut Górnictwa w Katowicach), na której dostępne są informacje i dane o wstrząsach zarejestrowanych przez GRSS.
Link do geoportalu znajduje się TUTAJ
Od kwietnia tego roku w każdej z kopalń PGG S.A. przez całą dobę czynna jest infolinia, która pozwala mieszkańcom dokonać zgłoszenia o skutkach wstrząsów górniczych.
Oto numery infolinii, pod którymi można zgłaszać zauważone skutki wstrząsu:
- kopalnia ROW Ruch Chwałowice 32 729 1100
- ROW Ruch Jankowice 32 729 1101
- ROW Ruch Marcel 32 729 1102
- ROW Ruch Rydułtowy 32 729 1103
- kopalnia Ruda Ruch Bielszowice 32 729 1104
- Ruda Ruch Halemba 32 729 1105
- kopalnia Sośnica 32 729 1106
- kopalnia Bolesław Śmiały 32 729 1107
- kopalnia Mysłowice Wesoła 32 729 1108
- kopalnia Staszic-Wujek 32 729 1109
- kopalnia Piast-Ziemowit Ruch Ziemowit 32 729 1110
- Piast-Ziemowit Ruch Piast 32 729 1111.
Wszystkie zgłoszenia są rejestrowane i odpowiednio kwalifikowane do ewentualnego dalszego postępowania. W trakcie połączenia osoba dokonująca zgłoszenia proszona jest o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy budynek bądź lokal posiada instalację gazową?
- Czy po wstrząsie powstały widoczne uszkodzenia w budynku, w jego instalacjach lub inne szkody?
- Czy powstałe uszkodzenia wymagają niezwłocznej interwencji w celu zabezpieczenia przed ich skutkami ?
Na powyższe pytania wystarczy odpowiedzieć tak lub nie. Na zakończenie rozmowy osoba dzwoniąca proszona jest o podanie danych kontaktowych: imienia i nazwiska, adresu (miejscowość, ulica, nr domu/lokalu, którego zgłoszenie dotyczy), numeru telefonu. Na podstawie udzielonych odpowiedzi każde połączenie zostaje zakwalifikowane do odpowiedniej grupy zgłoszeń, od czego uzależniony jest dalszy tok postępowania służb kopalni w odniesieniu do odebranego zgłoszenia.