Przeciwdziałanie przemocy domowej
Przemoc domowa
to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
- narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia
- naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
- powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę
- ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
- istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej a także zasady postępowania wobec osób dotkniętych przemocą domową i osób ją stosujących określone zostały w ustawie z dnia 29 lipca 2005r o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz.U. 2023 r. poz. 289 z późn. zm.).
Osoba dotknięta przemocą domową uprawniona jest do uzyskania bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego o ustaleniu przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie (wyda je lekarz rodzinny, pogotowie ratunkowe, oddział szpitalny).
Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Orzeszu od 2011 roku działa Zespół Interdyscyplinarny, powołany przez Burmistrza Miasta, w skład którego wchodzą przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Komisariatu Policji w Orzeszu, przedstawiciel Oświaty, przedstawiciel Sądu Rejonowego w Mikołowie, przedstawiciel Mikołowskiego Stowarzyszenia Pomocy Psychospołecznej i Profilaktyki „Zmiana”, przedstawiciel Służby Zdrowia i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Do zadań Zespołu Interdyscyplinarnego należy tworzenie warunków umożliwiających realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej oraz integrowanie i koordynowanie działań podmiotów wchodzących w skład Zespołu, w szczególności przez: diagnozowanie problemu przemocy domowej na poziomie lokalnym; inicjowanie działań profilaktycznych, edukacyjnych i informacyjnych, mających na celu przeciwdziałaniu przemocy, inicjowanie działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz stosujących przemoc domową, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym; powoływanie grup diagnostyczno-pomocowych, bieżące monitorowanie realizowanych przez nie zadań, monitorowanie procedury "Niebieskie Karty", kierowanie osób stosujących przemoc domową do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym lub programie psychologiczno-terapeutycznym, składanie na wniosek grupy diagnostyczno-pomocowej zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia.
W ramach Zespołu Interdyscyplinarnego tworzone są grupy diagnostyczno-pomocowe działające na rzecz rodzin objętych procedurą "Niebieskie Karty". Skład grupy diagnostyczno-pomocowej ustala w imieniu Zespołu Interdyscyplinarnego jego Przewodniczący, w zależności od potrzeb wynikających z problemów występujących w danej rodzinie. Do zadań grup diagnostyczno-pomocowych należy w szczególności: dokonanie oceny sytuacji domowej osób doznających przemocy oraz osób stosujących przemoc, realizacja procedury "Niebieskie Karty" w przypadku potwierdzenia podejrzenia o wystąpieniu przemocy domowej, zwłaszcza w sytuacji ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia, realizacja działań w stosunku do uczestników procedury, wnioskowanie do Zespołu o skierowanie osoby stosującej przemoc do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym, monitorowanie sytuacji osób doznających przemocy (przez 9 miesięcy po zakończeniu procedury w danej rodzinie), zakończenie procedury "Niebieskiej Karty", dokumentowanie podejmowanych działań, informowanie przewodniczącego o efektach podejmowanych działań.
Procedura „Niebieskie Karty”
Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą domową. Procedura ta obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy domowej przez przedstawicieli uprawnionych organów.
Procedura „Niebieskie Karty” oraz wzory formularzy wypełniane przez przedstawicieli podmiotów ją realizujących zostały określone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. wydanym na podstawie art. 9d ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej.
Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego zapewnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Orzeszu.
Kontakt – tel. 32/22-15-520, adres: ul. Powstańców 5b, 43-180 Orzesze
e-mail: przemoc@orzesze.pl
Dodatkowe informacje o procedurze na stronie: https://www.niebieskalinia.pl/
Baza teleadresowa instytucji udzielających pomocy:
specjalistyczne ośrodki wsparcia