Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Planowane inwestycje w rejonie ulic Wiosny Ludów i Stanisława Wyspiańskiego

Inwestycje kolejowe na terenie Orzesza

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Park będzie miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców

- Park miejski będzie oazą zieleni. Nie ma mowy o żadnej betonozie. Zależy mi żeby to było miejsce wyjątkowe, z którego mieszkańcy będą z przyjemnością korzystali. Zapewniam, że Gmina Orzesze ma możliwość zdobycia środków zewnętrznych na powstanie parku miejskiego – mówi Mirosław Blaski, burmistrz Orzesza.

W lutym Mirosław Blaski ogłosił, że w sąsiedztwie nowego placu zabaw przy ul. Wiosny Ludów, na terenie pomiędzy ulicami Kwiatową, a Stanisława Wyspiańskiego powstanie park miejski (więcej o parku czytaj TUTAJ).

- Teren jest podzielony na dwa obszary. Pierwszy ma pełnić funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe, ale kluczowym słowem będzie tu bioróżnorodność, ponieważ jest ona bardzo istotna przy staraniu się o środki zewnętrzne na powstanie parku. Drugi obszar, od strony placu zabaw, przeznaczymy na miejsca do mini gastronomii, szalety miejskie itp. Mamy koncepcję, zaraz będziemy mieli projekt i wtedy możemy aplikować o środki zewnętrzne na powstanie parku. Fakt, że będziemy posiadali gotowy projekt bardzo ułatwi nam zdobycie tych środków – mówił burmistrz Orzesza.

Gmina Orzesze ma możliwość pozyskania środków zewnętrznych na utworzenie parku miejskiego z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, w ramach działań:

  • Ochrona przyrody i bioróżnorodność,

gdzie celem jest wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich oraz ograniczanie wszelkich rodzajów zanieczyszczenia.

Innym źródłem dofinansowania jest program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, w ramach którego jest możliwość ubiegania się o dofinansowanie w ramach działań:

  • Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom,
  • Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury,

gdzie celem jest wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanego z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich oraz ograniczanie wszelkich rodzajów zanieczyszczenia.

Ponadto gmina może ubiegać się o środki w ramach LGD „Ziemia Pszczyńska”.

- Stworzenie koncepcji i projektu parku to pierwszy krok na drodze do jego powstania, ale projekt jest niezbędny przy staraniach o środki zewnętrzne. Będziemy się o nie starali i wierzę, że uda się je zdobyć - mówi Mirosław Blaski.

Banery/Logo