Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Połączenie kolejowe Jastrzębia Zdroju z Katowicami przez Orzesze

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba

7 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Święto to zostało ustalone przez ONZ w celu poprawy jakości powietrza. W naszym województwie od 1 stycznia 2022 r. realizowany jest projekt „Śląskie. Przywracamy Błękit”.

„Śląskie. Przywracamy błękit” to największy w Europie projekt ochrony powietrza, obejmujący swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Bierze w nim udział 89 partnerów i współbeneficjentów.

Celem projektu są działania, które mają doprowadzić do poprawy jakości powietrza, a więc do ograniczenia niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców naszego regionu. W ramach projektu możliwa jest wymiana urządzeń grzewczych małej mocy oraz niskiej sprawności energetycznej, na nowe urządzenia, które spełniają obowiązujące przepisy oraz normy emisyjności.

W ramach projektu w naszej gminie został powołany Ekodoradca, który podpowie jak:
-  ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem,
-  wymienić stary pieca na nowy - bardziej efektywny,
-  uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła,
-  otrzymać informacje o alternatywnych źródłach energii,
-  dowiedzieć się o korzyściach, jakie wynikają z termomodernizacji budynku,
-  poprawić jakość powietrza w swoim regionie.

Dodatkowe informacje i pomoc w sprawie trwających projektów oraz programów można otrzymać w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Szkód Górniczych Urzędu Miejskiego Orzesze, pokój nr. 9, tel. 32 3248 818.

Banery/Logo