Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Kapsuła Czasu zakopana. Mieszkańcy Orzesza otworzą ją za 40 lat

Na nowym skwerze w Orzeszu Woszczycach została wkopana Kapsuła Czasu, która upamiętniła obchody 60-lecia nadania Orzeszu praw miejskich. Mieszkańcy otworzą ją za 40 lat.

Uroczystość z udziałem władz samorządowych i mieszkańców odbyła się 13 września 2022 roku na skwerze miejskim w Orzeszu Woszczycach. Umieszczono tu kamień, a na nim tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Widnieje na niej napis: "Skwer Miejski zrewitalizowany z Funduszu Sołeckiego Sołectwa Woszczyce. Kapsuła Czasu umieszczona z okazji upamiętnienia 60 rocznicy nadania Orzeszu praw miejskich. Kapsułę otworzyć 7 lipca 2062 w 100 rocznicę."

Zawartość kapsuły może być ciekawą wiadomością dla przyszłych pokoleń. Jej tworzenie nawiązuje do tradycji gromadzenia i przechowywania pamiątek z okazji ważnych wydarzeń i przekazywania ich potomnym. W kapsule znalazły się m.in.: zdjęcia Orzesza i wydarzeń jakie mają tu miejsce, informacje dotyczące historii naszego miasta, ciekawostki z nim związane, maseczka jako nawiązanie do pandemii, bryła węgla, przepisy na wypieki i przetwory przygotowane przez koło gospodyń, puzzle z fotografiami naszego miasta oraz list Mirosława Blaskiego, Burmistrza Orzesza skierowany do przyszłych pokoleń.

- Kapsuła Czasu to symboliczny pomost pomiędzy teraźniejszością, a przyszłością. Pokazuje, że mieszkańcy Orzesza daleko patrzą w ową przyszłość, zostawiając pamiątkę dla kolejnych pokoleń. Skoro trzymasz w dłoniach niniejszy list, to znaczy, że minęło 40 lat od chwili zamknięcia Kapsuły Czasu i zdeponowania jej na skwerze w Orzeszu Woszczycach. Mam nadzieję, że pozwoli Ci ona lepiej zrozumieć czasy, w których my żyliśmy – pisze Burmistrz.

W liście Mirosław Blaski wspomina o wyzwaniach jakie stawia przed nami współczesność: pandemii Covid-19, wojnie na Ukrainie, walce przeciwko planom budowy kolei dużych prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Nie chcemy projektu, który dzieli miasto, utrudnia życie, zmusza ludzi do wysiedleń, wyburzeń ich domów. Ze wszystkich sił walczymy o ojcowizny i naszą małą ojczyznę – podkreśla Mirosław Blaski.

Banery/Logo