Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Oświadczenie Burmistrza Orzesza w sprawie wariantu inwestorskiego

Oświadczenie Burmistrza Miasta Orzesze w sprawie wyboru wariantu inwestorskiego kolei dużych prędkości nr 170 do CPK na odcinku Katowice-Ostrawa. - Sprawa CPK dla Orzesza nie została zakończona - mówi Burmistrz.

Szanowni Mieszkańcy,

Jak Państwo wiecie 22 marca wybrano wariant W72 (niebieski) jako wariant inwestorski kolei dużych prędkości nr 170 do CPK na odcinku Katowice-Ostrawa. Jednak wcale nie oznacza to, że sprawa CPK dla Orzesza została zakończona. Od samego początku, zarówno mieszkańcy, jak i władze miasta nie zgadzały się na żaden z zaproponowanych wariantów trasy, które miały biec przez Orzesze. Jako Burmistrz i mieszkaniec naszego miasta uczestniczyłem w prawie wszystkich protestach przeciwko budowie kolei dużych prędkości do CPK przez Orzesze. Zawsze powtarzałem, że CPK zniszczy nasze miasto i podkreślałem, że musimy stanąć murem za ludźmi, którym grozi przymusowe wywłaszczenie. Nie mogę przymykać oczu na fakt, że mieszkańcom naszego miasta chce się zabrać domy, ojcowiznę i dorobek całego życia. Z mojej strony nigdy nie będzie przyzwolenia na takie działania.

Wielu mieszkańców odetchnęło z ulgą słysząc o wyborze wariantu niebieskiego, bo dla nich nie ziścił się najczarniejszy scenariusz – ich domy są bezpieczne. Ale nie wolno nam zapominać o mieszkańcach, których domy znajdują się na przebiegu wariantu niebieskiego. W takiej sytuacji znalazło się wielu mieszkańców Orzesza, w szczególności Zawiści. Nie możemy zostawić tych osób samych sobie w nierównej walce z CPK. Jako Burmistrz już na drugi dzień po ogłoszeniu wariantu inwestorskiego byłem w tej sprawie na rozmowie u Wojewody Śląskiego. Robię wszystko co w mojej mocy, by budowa CPK w Orzeszu nie wiązała się z wyburzaniem domów i przymusowym wysiedlaniem ludzi. Apeluję do wszystkich mieszkańców Orzesza o udział w protestach przeciwko przebiegowi CPK.

Mirosław Blaski, Burmistrz Orzesza

 

Wariant W72 (niebieski) został wybrany jako wariant inwestorski kolei dużych prędkości nr 170 do CPK na odcinku Katowice-Ostrawa. Taką informację podał 22 marca podczas konferencji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Marcin Horała, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz pełnomocnik Rządu ds. CPK. Przypominamy link do strony CPK, gdzie można sprawdzić przebieg wariantu niebieskiego, w wyszukiwarkę należy wpisać adres posesji:
https://www.cpk.pl/pl/mapa-projekt-budowa-linii-kolejowej-na-odc-katowice-granica-panstwa-ostrawa

 

Banery/Logo