Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nie trzeba już oświadczenia, żeby oddać odpady do PSZOK

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Informacja dla właścicieli zwierząt domowych

Jak odnaleźć zaginionego psa lub kota? Gdzie podać informację o zwierzęciu, które biega bez właściciela? Oto kilka przydatnych informacji dla właścicieli zwierząt domowych.

Zwierzę jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania i cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, opiekę i ochronę. Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania.

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (art.1 ust. 1 oraz art.5) nakłada na osoby utrzymujące zwierzęta domowe obowiązki, między innymi:

1) obowiązek zapewnienia mu karmy i stałego dostępu do wody,

2) zapewnienia odpowiedniego pomieszczenia z dostępem do światła dziennego, umożliwiającego swobodną zmianę pozycji ciała.

Zabrania się trzymania zwierząt na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, przy czym długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry (art.9).

Porzucenie zwierzęcia jest przestępstwem

Zgodnie z  art. 6 ust. 1 pkt 11 oraz art. 35 ust. 1a i ust. 2 ww. Ustawy  porzucenie zwierzęcia to jedna z form znęcania się nad nim, które jest zabronione pod groźbą kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, a w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem do lat 3.

Ponadto Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Orzesze, wprowadzony Uchwałą Nr XXXVIII/483/21 Rady Miejskiej Orzesze z dnia 9 grudnia 2021r. zobowiązuje do niepozostawiania zwierzęcia w miejscu przeznaczonym do użytku publicznego bez dozoru lub pod opieką osoby niezdolnej do panowania nad zwierzęciem.

Natomiast Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991r. zabrania puszczania psów luzem w lasach.

Gdzie zgłosić zwierzę biegające bez właściciela

Jeżeli ktoś zauważy psa biegającego po drodze bez właściciela (opiekuna) powinien zgłosić ten fakt:

1) do Urzędu Miejskiego Orzesze - Wydział Komunalny, ul. Św. Wawrzyńca 21, tel. 32 32 488 10; 32 32 488 13 (w godzinach urzędowania),

2) na Komisariat Policji w Orzeszu, ul. Matejki 1, tel. 47 85 586 10 (całodobowo),

3) do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mikołowie, ul. Konstantego Prusa 7, tel. 32 32 60 430 (całodobowo).

Jeżeli zaginął pies lub kot...

Jeśli mieszkańcowi Orzesza zaginął pies, może sprawdzić na stronie internetowej Miasta Orzesze (https://www.orzesze.pl/p,450,zaginione-znalezione-zwierzeta), czy nie został odłowiony i odwieziony do TOZ FAUNA, ul. Bujoczka, 41-700 Ruda Śląska, schronisko@fauna.rsl.pl, tel. 32 248 03 62.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swojego psa?

Należy przypiąć adresatkę do obroży i zaczipować go (to skuteczna metoda dającą możliwość szybkiej identyfikacji zaginionych, bezdomnych, skradzionych oraz odnalezionych zwierząt). Można też zamieścić dane w bazie zwierząt i aktualizować je.

Chcesz zyskać wiernego przyjaciela na lata?

Osoby myślące o posiadaniu psa lub kota, mogą rozważyć przygarnięcie zwierzęcia ze schroniska. Decyzja o adopcji powinna być poprzedzona głębokim namysłem, ponieważ odpowiedzialność za dobro zwierzęcia spoczywa wyłącznie na barkach właściciela. W Społecznym Schronisku dla Zwierząt w Rudzie Śląskiej na właścicieli czeka wiele  zwierzaków. Informacje znajdują się na stronie:  https://fauna.rsl.pl/adoption-gallery/

Banery/Logo