Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nie trzeba już oświadczenia, żeby oddać odpady do PSZOK

Elektroniczny Urząd

Załatwianie spraw w urzędzie przez internet. Elektroniczne płatności za śmieci, podatki itp.

Położenie geograficzne

Gmina Orzesze to jedno z piękniejszych miejsc na Górnym Śląsku. Leży na południowej krawędzi Wyżyny Śląskiej, na terenach opadających ze wzniesienia – Góry św. Wawrzyńca – w kierunku doliny cieszyńsko-raciborskiej. Tu ma swe źródło rzeka Bierawka, prawy dopływ Odry, oraz Gostynka – lewobrzeżny dopływ Wisły. Otoczona lasami, z ciekawą rzeźbą powierzchni, z panoramą w kierunku południowym na Beskid Śląski i Bramę Morawską.
Od północy Orzesze graniczy z gminą Ornontowice i miastem Mikołów, od wschodu z miastem Łaziska Górne i gminami Wyry oraz Kobiór, od południa z miastem Żory i gminą Suszec, od zachodu zaś z gminą Czerwionka-Leszczyny. Powierzchnia wynosi 82,89 km2. Teren Gminy Orzesze podzielony został na 10 jednostek pomocniczych, w skład których wchodzą: Orzesze Centrum, Jaśkowice oraz 8 sołectw (Gardawice, Królówka, Woszczyce, Mościska, Zazdrość, Zawada, Zawiść, Zgoń), a łącznie na tym obszarze mieszka ponad 20 tys. osób.
Gmina Orzesze to specyficzne miejsce. Łączy bowiem w sobie typowo miejski charakter centrum
z obszarami rolniczymi sołectw o dużych walorach przyrodniczych i rekreacyjnych. Z jednej strony potencjał gospodarczy i spore rezerwy inwestycyjne, z drugiej – przyjazne dla człowieka środowisko.
Najwyższym wzniesieniem jest Góra św. Wawrzyńca (357,2 m n.p.m.), na której znajduje się krajobrazowy park miejski. W pogodne dni ze wzgórza można podziwiać panoramę Beskidów.
Cała uroda i piękno Orzesza polega na jego rozległości i różnorodności, bo obok malowniczych wzgórz porośniętych lasami świerkowymi i bukowymi, rozciągają się tereny równinne: duży kompleks leśny będący przedłużeniem lasów pszczyńskich. Tereny leśne stanowią ok. 52 procent powierzchni gminy. Obecnie na terenie Orzesza znajdują się dwa pomniki przyrody – dąb szypułkowy w Zawiści i wiąz górski przy ulicy św. Wawrzyńca.

Pomnik przyrody- dąb szypułkowy w Orzeszu- Zawiści przy ul. Mikołowskiej

Stawy i wody płynące stanowią 0,2 % powierzchni miasta. Trzy największe orzeskie stawy, tworzące jeden kompleks wodny połączony licznymi groblami zwany Pasiekami, znajdują się na granicy kilku dzielnic: Orzesza, Zawiści, Zazdrości i Gardawic. Sąsiedztwo lasów i wody stwarza idealne warunki do uprawiania różnych form turystyki i daje możliwość aktywnego wypoczynku.

Staw Pasieki w Orzeszu

Banery/Logo